Podgórze doczekało się swojego muzeum

fot. Paulina Kozieł/LoveKraków.pl

26 kwietnia otwarte zostało Muzeum Podgórza, nowy oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Instytucja, na którą wszyscy długo czekali znalazła swoje miejsce w zajeździe pod św. Benedyktem, okazałym budynku, który nazywany jest tak od lat 60. XX w. Muzeum ma przypominać dzieje okolicy i integrować jej mieszkańców. To już trzecie po Domu Zwierzynieckim i Muzeum Nowej Huty, muzeum lokalne w Krakowie.

Czas Podgórza, czyli weekend otwarcia

Dni od 26 do 29 kwietnia to weekend otwarcia Muzeum Podgórza, nowego miejsca na mapie Krakowa. Przez cały ten czas odwiedzimy muzeum bezpłatnie. W sobotę i niedzielę (28-29 kwietnia) w godz. 11:00-15:00 przejedziemy się zabytkowym tramwajem, w którym usłyszymy niezwykle ciekawe podgórskie historie i anegdoty.  Będzie on kursował na trasie obejmującej Podgórze i centrum Krakowa: pętla Łagiewniki – Kazimierz – wokół Rynku Głównego – ul. Starowiślna – ul. Limanowskiego. Wyjazd co godzinę z przystanku Łagiewniki (11:05, 12:05, 13:05, 14:05) oraz Mały Płaszów (12:01, 13:01, 14:01, 15:01).

Miasto pod Kopcem Kraka – wystawa główna

Miasto pod Kopcem Kraka to wystawa, którą zwiedzimy na parterze budynku ekspozycyjnego. To przedstawienie dziejów w układzie chronologiczno-tematycznym: od czasów wczesnego średniowiecza do współczesności. Odwiedzający mają okazję poznać najważniejsze postaci, które tworzyły kulturowy dorobek Podgórza, jego samorządność i tożsamość miejsca.

Muzeum podzielone na sale

W Sali „Między Wisłą a Górą św. Benedykta" dominuje niewątpliwie mobilna makieta Kopca Kraka. W gablocie zobaczymy kopie zabytków z prac archeologicznych prowadzonych w latach 30. XX w. wewnątrz kopca. To m.in. narzędzia krzemienne czy znaleziska z badań przy kościele św. Benedykta, które były prowadzone w latach 2015-2016. Ujrzymy średniowieczne monety i elementy budowlane z przedromańskiej rotundy. Nie zapomniano również o słynnym zwyczaju Rękawki, który obchodzony jest we wtorek po Wielkanocy. Na wystawie nie pominięto bogactwa surowców budowlanych eksploatowanych na Krzemionkach, co stało się podstawą przemysłowego rozwoju Podgórza.

Sala „Królewskie Wolne Miasto Podgórze” to historia miasta założonego w 1784 r. przez cesarza Józefa II Habsburga. Tu zobaczymy makietę kościoła św. Józefa, który wzniesiono w Podgórzu w 1832 r. w rządowym stylu józefińskim. W tym miejscu widz pozna postaci, które tworzyły fenomen Podgórza przez postępowe, tolerancyjne, samorządne i patriotyczne działania. Zobaczymy gablotę „Mała Ameryka” ze śladami przemysłowego sukcesu miasta oraz gablotę poświęconą administracji Podgórza. Tu warto zwrócić uwagę na biurko ostatniego burmistrza Podgórza Franciszka Maryewskiego. W tej części muzeum swoje miejsce znalazła również strefa religii, gdzie znajdują się pamiątki związane z podgórską świątynią – neogotyckim kościołem św. Józefa. Kawałek dalej przyjrzymy się z kolei temu, jak mieszkańcy spędzali wolny czas.

Przechodząc dalej, do Sali „Ku wolności”, uwagę przykuwa konstrukcja nawiązująca do architektury fortecznej Twierdzy Kraków. Jej powstanie i funkcjonowanie zdeterminowały życie wojskowe i cywilne w Podgórzu. To tutaj zobaczymy cyfrowo zrekonstruowane widoki Podgórza i przyjrzymy się dokumentajcji fotograficznej.

W muzeum, swoje miejsce ma też wyciszona „Strefa Pamięci”, gdzie przedmioty z czasów II wojny światowej opowiadają historię getta, obozu koncentracyjnego Płaszów oraz obozu karnego służby budowalnej „Baudienst”.

Ostatnia sala „Czas Podgórza”, to nawiązanie do czasu zapomnienia Podgórza, jako dzielnicy Krakowa. W klimat wprowadzą fotografie i fantom podgórskiej kamienicy. Tu odkryjemy, że fascynacja dziejami Podgórza odradza się.

Muzeum zwiedzimy od wtorku do niedzieli w godz. 9:30-17:00. Wtorek jest dniem wolnego wstępu na wystawę.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze