Podgórze pełne irysów, szałwii i traw ozdobnych. Nad Wisłą powstaje park kieszonkowy

fot. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Mieszkańcy Dzielnicy XIII jeszcze w tym roku będą mogli pospacerować i odpocząć w minimalistycznym parku, który zlokalizowany będzie przy ul. Sokolskiej. Jakie atrakcje przygotował dla nich Zarząd Zieleni Miejskiej?

Niedawno Zarząd Zieleni Miejskiej przedstawił projekt kolejnego parku kieszonkowego, który ma powstać w tym roku w Krakowie. Mowa o podgórskim „ogrodzie krakowian”, czyli parku zlokalizowanym pomiędzy ulicami: Karola Rollego, Władysława Warneńczyka, Legionów Józefa Piłsudskiego oraz Sokolską.

– Bardzo dobrze, że w naszej dzielnicy tworzony jest park kieszonkowy. Jeśli chodzi o jego lokalizację, to powstanie on w ciągu Plant im. Floriana Nowackiego (Parku Serkowskiego). Te dwa tereny zielone oddzielone będą od siebie jedynie ulicą Warneńczyka – wyjaśnia Jacek Bednarz, przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XIII oraz podkreśla, że każde nowe miejsce, które może wzbogacić i upięknić miasto, jest obecnie zdecydowanie pożądane.

Irysy, szałwia i… bobry

W usytuowanej w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły „kieszonce” nie zabraknie irysów, szałwii i szumiących traw ozdobnych.  A konkretniej, w parku tym będzie można znaleźć następujące rośliny: proso rózgowate, kosaciec syberyjski, tawułkę arendsa, hortensję bukietową, parzydło leśne, szałwię omszoną oraz pluskawicę groniastą.

ZZM informuje również, że na miejscu opowie o ciekawostkach z życia bobrów europejskich – mieszkańców Wisły, którzy chętnie odwiedzają miejskie parki.

– W naszej dzielnicy jest kilka miejsc, gdzie bobry fizycznie występują, dlatego umieszczenie w nowym parku tablic informacyjnych, z których będzie można przeczytać ciekawostki na temat tych zwierząt, to pomysł zdecydowanie trafiony – komentuje przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XIII Jacek Bednarz.

Będzie gdzie odpocząć

W podgórskim parku kieszonkowym będzie można zrelaksować się na drewnianych huśtawkach i ławkach z bali. Nie zabraknie także stołów do gry – na przykład w szachy czy stojaków na rowery. W inspiracjach projektowych pojawiły się ponadto lampy solarne, nawierzchnia z drewnianych pieńków, ławki fale oraz ławki piknikowe.

Kiedy kieszonki będą gotowe?

Przypomnijmy, że krakowianie jeszcze w tym roku mają doczekać się parków kieszonkowych. – Przygotowaliśmy już 18 lokalizacji, pracujemy nad projektami i chcielibyśmy, żeby już od wiosny były one realizowane – informował niedawno Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, zapytany na jakim etapie znajduje się budowa „kieszonek” w naszym mieście.

Parki kieszonkowe, czyli?

Małe (ich powierzchnia nie przekracza zazwyczaj 5000 m2), przyjazne tereny zielone stworzone w przestrzeni miejskiej, służące szeroko pojętej rekreacji.

W stolicy Małopolski tego typu parki nie są nowością. Skwer przy ul. Fałata/Prusa czy Ogród Motyli przy ul. Dekerta to pierwsze „ogrody krakowian”. Cieszą się one już od jakiegoś czasu sporą popularnością.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale