Podziemna komunikacja i jeden plac. Co powstanie przed dawnym hotelem Cracovia?

Mieszkańcy mają głos ws. zagospodarowania placu pomiędzy Gmachem Głównym a hotelem Cracovia fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl

Pomysłów na zagospodarowanie placu pomiędzy Gmachem Głównym a dawnym hotelem Cracovia jest wiele. Podziemna komunikacja miejska, powstanie punktu widokowego czy dwupoziomowe skrzyżowanie na alejach – to tylko niektóre z propozycji na urządzenie tej przestrzeni.

Liczne pytania i próby konkretnych odpowiedzi. Tak w skrócie można podsumować wtorkowe konsultacje w sprawie zagospodarowania placu pomiędzy Gmachem Głównym a budynkiem dawnego hotelu Cracovia, a zarazem nowym oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.

– Muzeum nie jest bezludną wyspą. Nie możemy zaprezentować wyłącznie tego, co nam się marzy. Pamiętajmy, że nasza instytucja znajduje się przede wszystkim w Krakowie, dlatego istotny jest głos mieszkańców – powiedział na początku spotkania dyrektor MNK Andrzej Betlej.

Podziemna komunikacja i punkt widokowy

Powstanie punktu widokowego pomiędzy budynkami, likwidacja trakcji tramwajowej przecinającej obecny plac, a w zamian za to elektryczne autobusy. Taką koncepcję zaproponował jeden z krakowskich architektów. W odpowiedzi usłyszał, że „nie można doprowadzić do monumentalizacji przestrzeni”.

– Nie ma potrzeby likwidowania tramwajów w tym miejscu – zwrócił uwagę architekt Artur Jasiński. – One ożywiają przestrzeń, a chcemy przecież, żeby było tu jak najwięcej ludzi. Proponowałbym między innymi połączenie Błoń z parkiem Jordana oraz powstanie dwupoziomowego skrzyżowania z alejami.

Uczestnicy spotkania zaproponowali również powstanie przestrzeni komercyjnej, w której znajdowałyby się restauracje czy galerie.

„Place muszą zostać połączone”

Jeżeli chodzi o plany powstania podziemnej komunikacji, wcale nie jest to takie trudne do zrealizowania. Przynajmniej tak twierdzi  Elżbieta Koterba, zastępca prezydenta Krakowa ds. rozwoju.

– W miejscowym planie zagospodarowania tej przestrzeni znalazły się dość elastyczne zapisy dotyczące komunikacji miejskiej – powiedziała. – Możemy stworzyć tam podziemny układ komunikacji, co daje szanse na powstanie dużego placu pomiędzy obiektami. Kwestia połączenia tych obszarów nie podlega dyskusji, ponieważ muszą zostać połączone. Podstawowym pytaniem jest tutaj tylko, kiedy to nastąpi.

Tutaj decydująca rolę odegrają finanse. – Nie może tutaj powstać zwykły tunel. Będzie to ogromna inwestycja. Co prawda miasto samo jej nie udźwignie, ale jest wiele innych możliwości pozyskania potrzebnych środków – podsumowała.

„Miasto nie odpowiedziało”

Obecna podczas konsultacji, była dyrektor Muzeum Narodowego Zofia Gołubiew, skrytykowała jednak działania miasta w poprzednich latach.

– Cieszę się, że teraz udaje się realizować te pomysły – powiedziała Gołubiew. – Kilka lat temu też mieliśmy plany dotyczące zagospodarowania Cracovii. Nie miało to jednak cienia szansy na powodzenie przy ówczesnym stosunku władz, ale i miasta. Wtedy przedstawiliśmy prezydentowi Majchrowskiemu plany podziemnej komunikacji. Zaproponowaliśmy tzw. Muzeum Forum, ale do dziś nie otrzymałam odpowiedzi na list, który skierowałam do miasta w tej sprawie.

Witold Cęckiewicz: „Trzeba wykorzystać poziom pod placem”

Na spotkaniu nie zabrakło Witolda Cęckiewicza, który zaprojektował hotel Cracovia i Kino Kijów. Przyznał, że nie można pozostawić placu przed obiektami w dotychczasowym stanie.

– Na pewno trzeba wykorzystać poziom znajdujący się pod placem – powiedział. – Cała powierzchnia powinna Stanowic szeroko rozbudowaną przestrzeń ekspozycyjną, która nie będzie ciemnym, odpychającym przejściem. Cieszę się, że nie zabraknie zieleni, a cały kompleks będzie miejscem ekspozycji dla kultury.

Po zapoznaniu się z oczekiwaniami i pomysłami mieszkańców, powstanie projekt zagospodarowania przestrzeni pomiędzy Gmachem Głównym a budynkiem dawnego hotelu Cracovia.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale