Podziemne zwiedzanie w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Jest umowa na przebudowę

Fotografia projektu przebudowy Muzeum Inżynierii Miejskiej autorstwa firmy Arkona fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jest umowa na przebudowę Muzeum Inżynierii Miejskiej. Zakończenie prac ma nastąpić w 2020 roku, natomiast stałą wystawę będzie można oglądać od połowy 2021 roku.

We wtorek, 12 marca, Muzeum Inżynierii Miejskiej podpisało umowę z wykonawcą prac – firmą Budimex S.A. Dzięki przebudowie powierzchnia przeznaczona na wystawy i obsługę zwiedzających zwiększy się o ponad 2200m2 . Ze względu na ścisłą ochronę konserwatorską, muzeum będzie rozbudowane do podziemi.

– Przebudowa stanowi domknięcie prac, które miały tu miejsce przez te wszystkie lata. Jest ona dla nas kamieniem milowym – zaznacza Piotr Gój, dyrektor Muzeum Inżynierii Miejskiej.


Co się zmieni?

Oprócz powiększenia przestrzeni ekspozycyjnej, istotne będzie połączenie osobnych budynków za pomocą przełączek i przejść podziemnych, co ma znacząco poprawić komfort zwiedzania. Ekspozycja powstanie w podpiwniczeniu hali D i w budynku podziemnym L.

Największy obiekt w zespole budynków dawnej zajezdni tramwajowej nadal pozostanie główną przestrzenią wystawienniczą i w dodatku największą – a to dzięki powiększeniu o część podziemną. Realizacji doczeka się również wydrążony pod ziemią budynek L – pod częścią dziedzińca od strony od strony ul. Gazowej.

– To dla na ważna, wymagająca inwestycja. To temat trudny pod względem inżynierskim – mam tu na myśli palowe, specjalistyczne czy metodzie stropowej. W najbliższych dniach planowane jest zatwierdzenie harmonogramu robót, przekazanie nam terenu budowy i rozpoczęcie prac budowlanych – mówi Marcin Mazur z firmy Budimex S.A.

Będzie konkurs na scenariusz

W najbliższym czasie zostanie ogłoszony konkurs na scenariusz stałej ekspozycji muzealnej, którą będzie można zobaczyć od czerwca 2021 roku. Co ważne, pomimo trwających prac budowlanych, muzeum nie będzie zamknięte dla zwiedzających. Wciąż będzie można zobaczyć wybrane wystawy, np. „Tramwaj na Wawrzyńca” czy nowe wystawy. 13 kwietnia odbędzie się wernisaż wystawy „Uwaga! Nieprzyjaciel podsłuchuje. Kryptografia wczoraj i dziś”.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 40 mln zł. Z tego ponad 28 mln zł pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a prawie 5 mln zł przekazało miasto. Wkład własny muzeum wynosi ponad 7 mln zł.

comments powered by Disqus