Poezja z całego świata podczas Festiwalu Miłosza

Konferencja zapowiadająca Festiwal Miłosza fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Zaczynając od moich ulic” to motyw przewodni tegorocznej edycji Festiwalu Miłosza, który potrwa od 8 do 11 czerwca. To przede wszystkim okazja do spotkania z polskimi twórcami, m.in. Adamem Zagajewskim czy Ewą Lipską. Do Krakowa zawitają również poeci z RPA, Szwecji czy USA.

Nadchodzące dni wypełnią spotkania autorskie, debaty, koncerty, projekcje filmów i czytanie wierszy. To wszystko w ramach Festiwalu Miłosza, którego kolejna edycja odbędzie się pod hasłem „Zaczynając od moich ulic”. Tytuł zaczerpnięto z wydanego w 1985 roku zbioru szkiców i przekładów poety.

–  Motyw przewodni ma nawoływać do refleksji nad tym, czym jest intymność. Bez prywatnego języka trudno zrozumieć języki buntu, miłości, ideologii czy śmierci – mówi Krzysztof Siwczyk, dyrektor artystyczny festiwalu. – Obecnie żyjemy w narcystycznych czasach, w których trudno o indywidualność. Takie tematy również poruszymy podczas festiwalu – zapowiada.

Twórcy z całego świata

Od 8 do 11 czerwca w Krakowie będzie można spotkać twórców z Polski i zagranicy. Nasze miasto odwiedzą m.in. Adam Zagajewski, Ewa Lipska, Marcin Swietlicki, Antjie Krog z RPA, Linn Hansen ze Szwecji czy Robert Pinsky z USA.

– Jak widać, goszczą u nas twórcy z niemalże wszystkich kierunków geograficznych – mówi Siwczyk. – Postanowiliśmy w tym roku sięgnąć zarówno za ocean, jak i „do ulic” naszych sąsiadów, m.in. Czech, Austrii czy Szwecji.

Inauguracyjny wykład „Miłosz Lecture” wygłosi prof. Tadeusz Sławek, poeta, tłumacz i wykładowca uniwersytecki. W planie są również trzy debaty poświęcone intymności języków, mitowi artysty w kulturze narcyzmu czy sztuce przekładu. Jak co roku odbędą się warsztaty przekładowe oraz warsztaty dla dzieci.

W programie festiwalu znalazła się również premiera spektaklu „Po wygnaniu” w reżyserii Tomasza Cyza, wyprodukowanego przez Fundację Miasto Literatury i Teatr Nowy Proxima.

Pasmo Off

Podobnie jak w ubiegłym roku tegorocznej edycji festiwalu towarzyszy pasmo Off Miłosz. Poza salami i audytoriami młodzi i niezależni twórcy pokażą przede wszystkim mniej tradycyjne formy artystyczne. Ten punkt programu zainauguruje w najbliższy czwartek o 20.00 poetycki performance Weroniki Lewandowskiej i Kristófa Horvátha, którzy z wierszy poetów stworzą zupełnie nowy język poetycki.

W sobotni wieczór odbędzie się natomiast spotkanie z Bridget Minamore, brytyjską poetką i performerką, zyskującą coraz większy rozgłos w Europie. W twórczości łamie tematy tabu, takie jak rasizm, a w życiu jest aktywistką działającą na rzecz kobiet, które doświadczyły przemocy na tle seksualnym.

W ramach Festiwalu Miłosza odbędą się również koncerty. Tym razem wystąpią formacja Julia i Nieprzyjemni z Marcinem Świetlickim oraz Pablopavo i Ludziki.

Podczas festiwalu, po raz drugi, zostanie wręczona Nagroda im. Wisławy Szymborskiej.