Polacy z szansą na Grammy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wśród nominowanych do najważniejszych nagród amerykańskiej branży muzycznej nie zabrakło Polaków. O statuetkę Grammy powalczy album „Penderecki Conducts Penderecki” Krzysztofa Pendereckiego i baryton Mariusz Kwiecień za wykonanie „Króla Rogera” Szymanowskiego w Royal Opera House.

Kolejne rozdanie nagród Grammy odbędzie się 12 lutego 2017 w Los Angeles. Będzie to już 59. ceremonia wręczenia najważniejszych nagród amerykańskiej branży muzycznej. Największą liczbę nominacji otrzymała Beyonce, w tym za album roku, piosenkę roku i nagranie roku. Osiem nominacji otrzymali Rihanna, Kanye West i Drake.

Wśród nominowanych nie zabrakło polskiego akcentu - Krzysztofa Pendereckiego i Mariusza Kwietnia. Mają oni szansę na statuetkę w kategorii, w której najczęściej pojawiają się ich albumy, czyli muzyce klasycznej.

Krakowski „Król Roger”

Pochodzący z Krakowa baryton Mariusz Kwiecień występował na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku, La Scali w Mediolanie i innych teatrach operowych w Europie i Ameryce Północnej. Nominację do nagrody Grammy otrzymał za wykonanie dzieła „Król Roger” Karola Szymanowskiego w londyńskiej Royal Opera House w maju 2015.

– Mariusz Kwiecień urodził się do roli Króla Rogera. Jego możliwości wokalne, aura, naturalna energia aktorska - to wszystko służy postaci napisanej przez Szymanowskiego i Iwaszkiewicza – stwierdził w swojej recenzji dla „Ruchu Muzycznego” Tomasz Cyz.

Mariusz Kwiecień bardzo często występuje w Operze Krakowskiej. Publiczność miała szansę usłyszeć artystę w rolach Don Giovanniego i Eugeniusza Oniegina w operach wyreżyserowanych przez Michała Znanieckiego oraz jako hrabiego Almavivy w „Weselu Figara” w reżyserii Laco Adamika. Trzy lata temu w operze miała również miejsce premiera „Króla Rogera” i krakowianie mieli szansę usłyszeć Kwietnia w tytułowej roli.

Tym razem artystę można usłyszeć w partii Doktora Malatesty w spektaklu „Don Pasquale” w reżyserii Jerzego Stuhra.

– Mamy coraz mniej pięknych spektakli, inteligentnych reżyserów i dobrych interpretacji – stwierdził podczas konferencji zapowiadającej sztukę Mariusz Kwiecień. – Ten spektakl jest dla mnie takim powrotem do przeszłości. Opera to nie tylko śpiew, ale teatr operowy.

Kwiecień kreował już rolę Malatesty w MET i w Gran Theatre del Liceu w Barcelonie.

„Penderecki Conducts Penderecki”

Krzysztof Penderecki, polski kompozytor i dyrygent, otrzymał nominację w kategorii „Best Choral Performance” za „Penderecki Conducte Penderecki, vol.1”. Album zawiera pierwsze studyjne nagranie Pendereckiego z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wydawnictwo zawiera kompozycję „Dies Illa”. Powstała ona z okazji setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej. Kompozytor został już nagrodzony statuetką Grammy trzykrotnie - w 1988, 1999 i 2001 roku.

Kompozytor do dziś jest profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie. Przyznano mu również tytuł honoris causa m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, wspomnianej Akademii Muzycznej w Krakowie czy Uniwersytetu Yale. Jest również członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

W dworze w Lusławicach od 2005 roku działa Europejskie Centrum Muzyki Krzysztof Pendereckiego, w którym odbywają się m.in. kursy mistrzowskie, warsztaty solowe, kameralne i orkiestrowe. Instytucja jest miejscem spotkań młodych adeptów muzyki z mistrzami sztuki wykonawczej, kompozytorami i wybitnymi przedstawicielami humanistyki.