Policja skontrolowała samochody i sprawdziła czy zatruwają krakowskie powietrze

archiwum fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKrakow.pl

Badano stan techniczny pojazdów i czy ich spaliny nie są nadmiernie toksyczne. Policjanci zatrzymali w sumie 61 dowodów rejestracyjnych.

We wtorek, 6 marca, na terenie Małopolski policjanci przeprowadzili działania „Smog”, które miały na celu zwrócenie uwagi na prawidłowy stan techniczny pojazdów, nadmierną emisję spalin do środowiska oraz wyeliminowanie z ruchu jak największej ilości samochodów, które zanieczyszczają krakowskie powietrze.

163 nieprawidłowości dotyczące stanu technicznego

Funkcjonariusze skontrolowali ponad 1900 pojazdów oraz ujawnili 163 nieprawidłowości dotyczących ich stanu technicznego. Zatrzymanych zostało 61 dowodów rejestracyjnych.

Policjanci za pomocą dymomierza i analizatora spalin sprawdzali czy badane auta nie emitują spalin o nadmiernej toksyczności. Reagowali również na wykroczenia drogowe związane ze stanem technicznym pojazdów oraz edukowali kierujących, że  zły stan paliwa wpływa na stan środowiska, a tym samym na życie i zdrowie.
Ponadto funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Krakowie wraz z zarządcami dróg kontrolowali rejony krakowskich budów pod kątem zanieczyszczania dróg, za to wykroczenie ukaranych zostało pięciu kierujących.

300 zł mandatu

Za używanie pojazdów na obszarze zabudowanym w sposób powodujący uciążliwość związaną z nadmierną emisją spalin do środowiska grozi mandat karny w wysokości 300 zł. Policjant obligatoryjnie zatrzymuje też dowód rejestracyjny pojazdu z zakazem dalszej jazdy.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale