Pomnik przyrody i wiewiórki na Prądniku Czerwonym. Miasto prezentuje projekt kolejnej krakowskiej „kieszonki”

fot. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Motywem przewodnim parku kieszonkowego, który jeszcze w tym roku ma powstać w Dzielnicy III, jest dąb – symbol odwagi i siły.

– W wierzeniach Słowian dąb uważany był za święte drzewo, które symbolizuje odwagę, siły, mądrość i męskość. Dodatkowo owoce dębu (żołędzie) to przysmak wiewiórek, które mamy nadzieję, że od lata zagoszczą na stałe w kolejnym z parków kieszonkowych – przyznaje Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Motywem przewodnim parku przy ulicy Celarowskiej będzie dąb szypułkowy, który jest zarazem pomnikiem przyrody

Ciepła kolorystyka i dużo żołędzi

Różne odmiany liliowców, tulipany oraz hortensje upięknią park i nadadzą mu złoto-czerwonych barw.

Sprzęt wypoczynkowy, który znajdzie się w „kieszonce” Dzielnicy III, swoim wyglądem będzie przypominał żołędzie – krakowianie odpoczną w siedziskach – żołędziach oraz siedziskach – miseczkach. Nie zabraknie również drewnianych huśtawek, ławek modułowych, stołów do gier czy stojaków rowerowych.

Kiedy „ogrody krakowian” będą gotowe?

Przypomnijmy, że mieszkańcy Krakowa jeszcze w tym roku mają doczekać się parków kieszonkowych. – Przygotowaliśmy już 18 lokalizacji, pracujemy nad projektami i chcielibyśmy, żeby już od wiosny były one realizowane – informował niedawno Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, zapytany na jakim etapie znajduje się budowa „kieszonek” w naszym mieście.

Parki kieszonkowe, czyli?

Małe (ich powierzchnia nie przekracza zazwyczaj 5000 m2), przyjazne tereny zielone stworzone w przestrzeni miejskiej, służące szeroko pojętej rekreacji.

W stolicy Małopolski tego typu parki nie są nowością. Skwer przy ul. Fałata/Prusa, czy Ogród Motyli przy ul. Dekerta to pierwsze „ogrody krakowian”. Cieszą się one już od jakiegoś czasu sporą popularnością.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Czerwony
News will be here