Pomocny jak senator Kogut

Cracovia miała nie być zabytkiem. O to zabiegał polityk fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dwa lata trwało dochodzenie Centralnego Biura Antykorupcyjnego w sprawie korupcji na wysokich szczeblach władzy i biznesu. Wśród zatrzymanych jest syn senatora z Nowego Sącza Stanisława Koguta, prezes Małopolskich Dworców Autobusowych oraz dwóch biznesmenów. Sam senator zrzekł się immunitetu i prawdopodobnie również zostanie zatrzymany. Sprawa związana jest m.in. z hotelem Cracovia czy pomocy skazanemu w zamian za korzyści majątkowe.

Jak informuje Prokuratura Krajowa, Centralne Biuro Śledcze zebrało obszerny materiał dowodowy. Opierać się on ma na podsłuchach i zeznaniach świadków. Zdaniem śledczych, to wystarczało, aby skierować do marszałka senatu wniosek o uchylenie immunitetu i zastosowanie tymczasowego aresztu dla senatora Stanisława Koguta.

– Senator miał powoływać się w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Krakowie, u Prezydenta Miasta Krakowa i u Wojewody Małopolskiego i w okresie co najmniej od 17 sierpnia 2016 roku do stycznia 2017 roku pośredniczyć w załatwianiu sprawy administracyjnej. Miał on wywrzeć wpływ na wydanie decyzji o umorzeniu postępowania administracyjnego, które dotyczyło wpisania do rejestru zabytków budynku dawnego hotelu Cracovia i kina Kijów w Krakowie – czytamy w komunikacie PK.



Przypomnijmy, że prywatny właściciel chciał przerobić dawny hotel na galerię handlową. Za to senator miał dostać milion złotych. – Połowa tych pieniędzy została przyjęta w formie  darowizny wpłaconej na rzecz Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, w której senator pełnił funkcję prezesa zarządu – twierdzą śledczy.

Pomoże każdemu?

Prokuratura stwierdza, że senator przyjął też 170 tys. złotych w zamian za „wywarcie wpływu na prezesa zarządu i członków zarządu PKP S.A. w zakresie podjęcia decyzji dotyczącej jednej z umów zawartych pomiędzy PKP a innym podmiotem gospodarczym”. –  Na mocy tej umowy krakowska firma miała otrzymać 4,4 mln złotych jako udział w kosztach prowadzonej inwestycji rozbudowy dworca autobusowego w Krakowie – informuje PK.

Po trzecie, polityk PiS miał również pośredniczyć przy załatwianiu lżejszego przebiegu kary dla skazanego za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Za tę przysługę obiekty sportowe należące do fundacji Koguta miały otrzymać oświetlenie za ok. 24 tys. złotych. – Komisja penitencjarna Aresztu Śledczego w Krakowie 28 kwietnia 2016 roku faktycznie podjęła decyzję o skierowaniu skazanego do odbywania kary w zakładzie karnym typu półotwartego – dodają śledczy.

Złożył immunitet

Jak poinformował Marszałek Senatu, senator złożył oświadczenie o zrzeczeniu się immunitetu. Prawo i Sprawiedliwość zawiesiło Stanisława Koguta w prawach członka partii.