Ponad 200 mln zł na wyposażenie dla Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

fot. Jakub Kusy/LoveKraków.pl

– To pierwsza tak duża kwota, jaką województwo przeznaczyło jednostce służby zdrowia. Tak marszałek małopolski Jacek Krupa skomentował przyznanie Szpitalowi Uniwersyteckiemu 255 mln zł dotacji z RPO na zakup wyposażenia i sprzętu medycznego.

Budowa nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w rejonie ulic Jakubowskiego i Kostaneckiego na Prokocimiu wkroczyła w decydującą fazę. Budynki będą gotowe do odbioru 1 czerwca 2019 roku, zaś przenosiny lecznicy z obecnych terenów na Wesołej zaplanowane są na koniec 2019 roku.

Tryb zakupowy

Niezależnie od budowy, szpital prowadzi poważne zakupy, tak by pod koniec przyszłego roku pacjenci trafiali do w pełni wyposażonej placówki. Podpisana została dziś umowa, opiewająca na kwotę 300 mln zł, z czego 255 mln to unijna dotacja pozwalająca na zakup najnowocześniejszego sprzętu medycznego. Część aparatury, niejako awansem szpital już zakupił. – Cieszę się, że dostajemy te pieniądze, bo z przyznanej nam dzisiaj kwoty wydałem już 120 milionów. Podpisanie umowy zagwarantuje mi to, że będę mógł dotrzymać terminów płatności faktur, które już mam w księgowości – mówi Marcin Jędrychowski, p.o. dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Za wspomniane 120 mln zł szpital zakupił wyposażenie, o jakim pomarzyć mogą inne placówki medyczne w kraju. – Jesteśmy jedynym ośrodkiem, który posiada nowoczesny robot chirurgiczny, pod koniec listopada przeprowadzimy pokazową operację z jego użyciem. Jako pierwsi będziemy posiadać najnowocześniejszy robot neurochirurgiczny, pozwalający na przeprowadzanie wyjątkowo precyzyjnych operacji w zakresie kręgosłupa, mózgu, a w zakresie onkologii to cyber knife i tomoterapia – wyjaśnia Jędrychowski. Dodatkowo szpital zakupi ponad tysiąc łóżek szpitalnych. Sprzęt, zgodnie z wymogami umowy, został ulokowany w zewnętrznych magazynach.

Dyrektor placówki podkreśla, że wliczając pieniądze przyznane dziś przez marszałka, do pełnego wyposażenia szpitala brakuje jeszcze ok. 160 mln zł. Szansę na ich zdobycie widzi w rychłej sprzedaży terenów przy ul. Kopernika.

Krupa: powstanie nowa placówka onkologiczna

Marszałek Jacek Krupa zapowiedział, że województwo planuje uruchomienie wysoko wyspecjalizowanej jednostki medycznej zajmującej się kompleksowym leczeniem chorób nowotworowych.

Małopolskie Centrum Onkologii ma opiekować się pacjentami w sposób ciągły. – Raz wchodząc do systemu pacjent uzyska opiekę niezależnie od tego, jakie to schorzenie onkologiczne. Nie będzie musiał zapisywać się do kolejnych szpitali, do kolejnych poradni. To wynika z demografii. Małopolanie żyją coraz dłużej i pojawia się coraz więcej tego typu schorzeń. W tej chwili to dla nas najważniejszy projekt – mówi marszałek Jacek Krupa.

Inwestycja mogłaby być finansowana w nowej perspektywie unijnej, więc po roku 2020. Jak zapowiedział Jacek Krupa, pierwsza łopata mogłaby zostać wbita w 2021 roku. Gdzie – na razie nie wiadomo. – To nie będzie szpital wielkości Prokocimia, bo to nie o to chodzi. Chodzi o to, by stworzyć centrum zarządzania z jednostką wiodącą, która miałaby oddziały w szpitalach wojewódzkich na terenie małopolski. Jednostki, które już istnieją są zatomizowane. My stworzylibyśmy taki jeden, wspólny organizm – tłumaczy marszałek.

Czy Małopolskie Centrum Onkologii ma szansę na powstanie? Decyzja w tej sprawie będzie należała do nowego zarządu województwa.

comments powered by Disqus