Ponad 400 niechcianych psów i kotów dostanie nowy dom

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKrakow.pl

– Układ budynku zmieni się całościowo - praktycznie będzie to zupełnie nowy obiekt – zapowiada Szymon Ziemka, kierownik krakowskiego schroniska. Dzięki przebudowie azylu, która rozpocznie się już w tym roku, czekające na nowych właścicieli zwierzęta będą miały zdecydowanie lepsze warunki. Jakie zmiany czekają czworonogów?

Krakowskie schronisko dla bezdomnych zwierząt, w którym przebywa obecnie 268 psów i 158 kotów, czeka w najbliższym czasie prawdziwa rewolucja. Na jego przebudowę w tegorocznym budżecie miasta znalazł się 1 mln zł. Na dobry początek, bowiem cała inwestycja jest etapowana, co wynika zarówno z zaplanowanych na to zadanie środków w Wieloletniej Prognozie Finansowej, ale też z potrzeby zapewnienia zwierzętom miejsc do bytowania – informuje Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie, który realizuje zadanie.

Jakie zmiany dla czworonogów?

W ramach inwestycji planowana jest rozbudowa i przebudowa schroniska dla bezdomnych zwierząt wraz z instalacjami wewnętrznymi, zagospodarowaniem działki i infrastrukturą techniczną.

– Projekt zakłada wyburzenie istniejącego budynku z wyłączeniem pomieszczenia kotłowni w części budynku wysuniętej najdalej na północ oraz wybudowanego w 2016 roku budynku rekonwalescencji zwierząt, a także budynku gospodarczego przyległego do stacji trafo – podaje rzecznik prasowy ZIM Jan Machowski.

Szymon Ziemka, kierownik schroniska przekonuje natomiast, że stary azyl z Rybnej 3 już wkrótce stanie się jedynie wspomnieniem. – Układ budynku zmieni się całościowo - praktycznie będzie to zupełnie nowy obiekt. Zmieni się zarówno część dla zwierząt (boksy i pomieszczenia), jak i część ambulatoryjna, część administracyjno-biurowa oraz reprezentacyjna (dla zwiedzających) – wyjaśnia Ziemka oraz podkreśla, że jest to najkorzystniejsze rozwiązanie dla placówki.

– Pomimo, że schronisko było niedawno remontowane, to przeznaczone na ten cel środki z budżetu miasta okazały się niewystraczające. Po otrzymaniu naszych ekspertyz osoby odpowiedzialne za ustalanie budżetu doszły do wniosku, że remontowanie tego budynku w nieskończoność jest bezskuteczne i nieopłacalne. Zwłaszcza biorąc pod uwagę jego funkcjonalność oraz stan - szczególnie warunki sektora dla psów, układ budynku, powierzchnię, a także rozkład pomieszczeń dla zwierząt względem ambulatorium czy recepcji ­– wymienia.

Na dniach przetarg

Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie poinformował, że dysponuje projektem budowlanym i ostateczną decyzją pozwolenia na budowę dla przebudowy schroniska przy Rybnej. W ciągu najbliższych tygodni ma ogłosić przetarg.

Prace budowlane rozpoczną się w tym roku - po rozstrzygnięciu przetargu i wyłonieniu wykonawcy. Nowe schronisko do użytku czworonogów zostanie oddane w 2021 roku. Jego łączna powierzchnia użytkowa wyniesie 2 345,7 m2, natomiast wybiegi szkoleniowe dla zwierząt będą miały powierzchnię około 6 200 m2.

Pomoc nie tylko od święta

Czworonogom mieszkającym w krakowskim azylu potrzebny jest nie tylko odremontowany budynek – niestety na co dzień miski nie zapełniają się same.

– Na pewno jest nam potrzebna pomoc materialna. Można zrobić przelew bankowy na nasze konto albo kupić karmę i dostarczyć ją do schroniska – odpowiada kierownik placówki Szymon Ziemka, zapytany jakiego wsparcia zwierzęta potrzebują najbardziej. Podkreśla również, że azyl jest wdzięczny darczyńcom za wszelkiego rodzaju zainteresowanie i podaje praktyczne wskazówki.

– Lepiej kupić mniejszą ilość karmy, ale lepszej jakości. Załóżmy, że jeżeli ktoś chce przeznaczyć na to 50 zł, to lepiej kupić 5 dobrych konserw za 10 zł niż 20 za 2,50 zł – bo to po prostu nie ma sensu – wyjaśnia i tłumaczy, że zwierzęta przebywające w azylu są zestresowane, często powypadkowe czy starsze, przez co nie chcą jeść, a potrzebują pokarmu pełnowartościowego, który pomoże im wydobrzeć. – Zawsze porównuję to do tego, jakby ktoś był w szpitalu po operacji na wodzie z kranu i chlebie. Głodu nie będzie czuł, ale czy to mu pomoże w rekonwalescencji? – kończy.

 

 

 

 

 

 

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale