Ponad milion metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Kraków dogania stolicę

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Według raportu Colliers International, 2017 rok był rekordowy na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce, szczególnie magazynowym, biurowym i inwestycyjnym. Kraków okazuje się być w ścisłej czołówce rynku biurowego – rekordowe milion metrów kwadratowych powierzchni biurowej, nowe przestrzenie oddane do użytku.

Warszawa liderem, Kraków depcze po piętach

Na koniec 2017 roku podaż na dziewięciu głównych rynkach biurowych w Polsce osiągnęła poziom 9,7 mln m2 . W minionym roku deweloperzy oddali do użytku 736,4 tys. m2 nowoczesnej powierzchni biurowej, czyli blisko 18 proc. mniej niż w 2016 roku. Mimo tego wyniku, miniony rok okazał się rekordowy pod względem wynajętej powierzchni. Całkowity wolumen transakcji najmu zawartych w 2017 roku wyniósł prawie 1,5 mln m2 , co stanowi 11 proc. wzrost w porównaniu do roku poprzedniego. Obecnie ponad 1,8 mln m2 nowoczesnej powierzchni biurowej jest w fazie budowy. Choć Warszawa pozostaje liderem rynku w Polsce, inne miasta wydają się ją gonić. Szczególnie Kraków i Wrocław.

Kraków przekroczył barierę miliona metrów kwadratowych

Jak czytamy w raporcie Colliers International Group, miniony rok dla Krakowa to czas rekordów. Do użytku trafiło najwięcej w historii rynku nowej podaży, czyli ponad 190 tys. m2 w 21 projektach. To najlepszy wynik wśród wszystkich miast regionalnych w kraju, co oznacza, że Kraków jako pierwszy rynek poza stolicą przekroczył w ubiegłym roku granicę miliona metrów kwadratowych istniejącej powierzchni biurowej. Dla porównania w 2017 roku w stolicy oddano do użytku 27 biurowców o łącznej powierzchni ponad 275 tys. m2.

W Krakowie pojawiły się przede wszystkim kolejne budynki istniejących już kompleksów biurowych. Rozbudowy doczekał się m.in. Enterprise Park, Bonarka for Business, O3 Business Campus. Nowe inwestycje, które pojawiły się w ubiegłym roku to m.in. budynek Comarch, Astris, a także Kotlarska 11.

Kraków odnotował rekord także w ilości podpisanych umów. – Łączny wolumen transakcji najmu w ubiegłym roku wyniósł ponad 200 tys. m2, czyl i najwięcej w historii rynku. W Krakowie nadal trwa boom budowlany, co przekłada się na ponad 300 tys. m2 biur w fazie realizacji – czytamy w raporcie.

W 2018 roku 70 procent biur powstanie poza Warszawą 

Silne tendencje wzrostowe w sektorze nieruchomości komercyjnych zauważają również krakowscy inwestorzy. – Kraków jest bardzo interesującym miastem jeśli chodzi o inwestycje biurowe, zajmuje jedno z najwyższych miejsc w rankingu firm sektora BPO/SSC – mówi Konrad Dziewoński, prezes zarządu Grupy BUMA, odpowiedzialnej m.in. za realizację Tertium Business Park w dzielnicy Prądnik Czerwony, Wadowickiej 3 przy Rondzie Matecznego oraz kompleksu Dot Office na Ruczaju.

– Niewątpliwy wpływ na tak dobry wynik Krakowa mają działające w nim uniwersytety kształcące pracowników na bardzo wysokim poziomie, a także bogata oferta kulturalna zachęcają młodych ludzi do osiedlania się – mówi Dziewoński i dodaje, że branża outsorcingowa rozwija się w mieście, którego mieszkańcy posługują się wieloma językami obcymi, są zaznajomieni z nowościami technologicznymi, mają rozwinięte umiejętności z zakresu IT, marketingu czy księgowości. Nowym trendem okazuje się również zmiana przestrzeni pracy, która staje się jednym z elementów motywacyjnych dla pracownika.

Według raportu Colliers International Group, obecnie w budowie w całej Polsce jest ponad 1,8 mln m2 nowoczesnej powierzchni biurowej. W 2018 roku inwestorzy spodziewają się wysokiej aktywności deweloperów i oddania 880 tys. m2 biur. Większość z nich, czyli 70 proc., powstanie poza Warszawą. Stawki wywoławcze za powierzchnię biurową na większości rynków pozostaną stabilne.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale