Powoli ruszają roboty w Parku Duchackim. ZZM angażuje przyrodników

fot. Zarząd Zieleni Miejskiej

Niedawno informowaliśmy, że Park Duchacki doczeka się rychłej rewitalizacji. Jak udało nam się dowiedzieć, przygotowania do tej operacji już się rozpoczęły.

Ze względu na horrendalne koszty, sięgające 20 mln. zł reorganizacja parku obejmie początkowo jedynie jego niewielki fragment i ograniczy się do terenów wokół stawów, które będą swoistą osią zieleńca.

Plany Zarządu Zieleni Miejskiej są ambitne. Wokół oczek wodnych będą pomosty, ścieżki spacerowe i tablice informacyjne. Część terenu zostanie zachowana w stanie dzikim, w którym dominować będzie roślinność szuwarowa. Ma to być obszar przyjazny występującym tam zwierzętom, w szczególności płazom. Jednocześnie remontu doczekają się urządzenia hydrologiczne zasilające sadzawki.Oczka w głowie ZZM-u

Ze względu na zakres prowadzonych prac – przeniesienie wysepki w inne miejsce dużego stawu i budowę kanału odprowadzającego, konieczne będzie spuszczenie wody z obu stawów.

Oczka wodne w Parku Duchackim są jednak domem dla wielu gatunków roślin, dlatego przed rozpoczęciem tej operacji konieczne jest dokładne ich sprawdzenie. Dlatego na miejscu pojawili się ichtiolodzy, herpetolodzy i teriolodzy, a więc specjaliści od ryb, gadów i płazów, a także ssaków.

Jak przekonuje Zarząd Zieleni Miejskiej, na dokładną inwentaryzację i szeroko zakrojone roboty jest już jednak za późno.

– W przyrodzie wszystko przygotowuje się do zimowania, dlatego woda nie będzie spuszczana. Będą robione prace techniczne, niewymagające opróżniania zbiorników. Oczywiście będą się one odbywały pod nadzorem ichtiologa i herpetologa, a sama inwentaryzacja i liczenie dokona się już w przyszłym roku. Inwentaryzowane będą przede wszystkim żaby, bo jeśli chodzi o ryby, to nie znaleźliśmy cennych przyrodniczo gatunków, a tylko te introdukowane przez ludzi – wyjaśnia Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Rzeczy z zakresu hydrologii które chcielibyśmy zrobić w pierwszej kolejności, a które wynikają z rozmów zarówno z przyrodnikami, jak i wykonawcami tego typu prac to przebudowanie przepustu na skarpie ulicy Estońskiej/Mochnackiego wzmocnienie jego skarp gabionami, przebudowanie istniejącego rowu prowadzącego wodę do mnicha w grobli pomiędzy stawami (wzmocnienie dna rowu narzutem z kamienia łamanego i opalikowanie dna palikami drewnianymi), budowa mnicha w grobli między stawami, umocnienie wlotu mnicha od strony rowu doprowadzającego wodę. Uporządkowanie gospodarki wodnej na tym terenie ułatwi późniejsze prace związane z odmulaniem stawu dolnego, zarówno pod względem wykonawczym jak i z perspektywy ochrony przyrody – tłumaczy.

Rewitalizacja Parku Duchackiego to spore obciążenie dla miejskiej kasy. Jak wyliczył ZZM, całkowita odnowa może pochłonąć nawet 20 mln. zł. Nie wiadomo, czy środki na ten cel znajdą się w przyszłorocznym budżecie.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze Duchackie
comments powered by Disqus