Powstanie dokument umożliwiający budowę metra

Wjazd do tunelu tramwajowego pod Dworcem Głównym

Przyspieszają prace związane z opracowaniem dokumentacji niezbędnej do budowy metra. Miasto ogłosiło przetarg na studium wykonalności bezkolizyjnego transportu.

Dokument ma dać odpowiedź na pytanie, jak rozwiązać problem „wąskich gardeł” tramwajowych w obrębie Plant.

– Podpisanie umowy z wykonawcą, przy braku odwołań pozostałych oferentów, zaplanowane jest na połowę lipca tego roku – mówi Kamil Popiela z Urzędu Miasta Krakowa. Pracownicy magistratu na wykonanie studium zarezerwowali w budżecie 10 milionów złotych.

Na przygotowanie obszernego dokumentu specjaliści będą mieli rok. Urzędnicy chcą otrzymać od wykonawcy propozycje tras dla bezkolizyjnego transportu. Oczekują analiz linii przebiegającej na kierunku wschód-zachód, trasy linii metra wzdłuż starego pasa startowego lotniska w Czyżynach (dzisiaj stoi tam osiedle Avia) czy trasy w ciągu alei Pokoju, która na odcinku od ronda Grzegórzeckiego do kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej miałaby przebiegać pod ziemią.

W opracowaniu mają znaleźć się także informacje o rodzaju i pojemności taboru, jaki miałby być wykorzystywany w podziemnym transporcie czy finansowaniu przyszłej inwestycji.

comments powered by Disqus