Prace idą pełną parą. Pod kopcem Kościuszki powstaje muzeum

Kopiec Kościuszki fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl

W znajdującym się pod kopcem Kościuszki Bastionie V praca wre. Pomieszczenia są przystosowywane do potrzeb powstającego tu Muzeum Kościuszkowskiego. Pojawiła się również konstrukcja pod zadaszenie dziedzińca.

Najnowsze wieści wprost spod kopca Kościuszki. W Bastionie V trwają prace związane z przystosowaniem pomieszczeń do działalności Muzeum Kościuszkowskiego. Pojawiła się już konstrukcja pod zadaszenie dziedzińca – szklany dach będzie podtrzymywać stalowa konstrukcja.

– Konstrukcja została już zeskanowana przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Następnie zostaną obliczone rozmiary i parametry szyb, które utworzą szklaną taflę nad dziedzińcem. Dzięki tym pracom dziedziniec zostanie wykorzystany jako przestrzeń wystawiennicza i konferencyjna w ramach powstającego nowego Muzeum Kościuszkowskiego – czytamy na stronie Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie.

Renowacja trwa

Końca dobiega renowacja ceglanych ścian w Bastionie V. To właśnie w tym miejscu będą się mieścić sale muzealne. Miejski konserwator zabytków zgodził się, żeby ze ścian usunąć tynki i odnowić znajdującą się pod nimi czerwoną cegłę.

Pod koniec czerwca poznamy wykonawcę stałej wystawy „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”. Ekspozycja powstanie w oparciu o scenariusz Michała Niezabitowskiego – kustosza zbiorów Komitetu, projekt plastyczny dr Łukasza Sarnata i wykaz eksponatów opracowany przez Piotra Hapanowicza. Część wystawy ma być gotowa pod koniec 2018 roku.

Według planów, wszystkie prace mają się zakończyć jesienią 2019 roku. Koszt inwestycji to 11 mln zł, z czego ponad 6,2 mln zł to środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020.

comments powered by Disqus