Problemy ze szkołą na os. Gotyk. Brakuje 10 milionów

fot. Archiwum

Na drodze do budowy oczekiwanej przez mieszkańców szkoły na os. Gotyk znów pojawiły się problemy. W przetargu zgłosiła się tylko jedna firma, a jej oferta znacząco przekracza kwotę przewidzianą przez miasto. Urzędnicy zapewniają, że będą szukać rozwiązania, które pozwoli szybko rozpocząć prace.

Mieszkańcy os. Gotyk czekają na budowę zespołu szkolno-przedszkolnego już od lat. Stopniowo daty realizacji przesuwały się w czasie – początkowo podawano rok 2019, później już 2021. Trudne okazało się m.in. pozyskanie odpowiedniej działki, bo miasto nie miało tam własnych terenów.

W środę miał nastąpić kolejny ważny krok w stronę budowy. Okazało się jednak, że w przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie obiektu wystartowała tylko jedna firma. Zaproponowała za to kwotę ponad 29,5 mln zł, podczas gdy miasto zarezerwowało na ten cel 19,2 mln.

Czy uda się szybko rozpocząć?

Teraz wszystko zależy od decyzji urzędników – czy po prostu poszukają w budżecie dodatkowych pieniędzy, czy też powtórzą przetarg lub poszukają jeszcze innej drogi. –  Będziemy szukać takiego rozwiązania, które pozwoli na szybkie rozpoczęcie oczekiwanej przez mieszkańców inwestycji – zapowiada Janina Pokrywa, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich. To właśnie powołana niedawno jednostka ma zająć się budową nowej placówki.

Zdaniem dyrektor ZIM są dwa czynniki, które spowodowały taką różnicę między planowaną kwotą a ofertą firmy. – Po pierwsze, od dłuższego czasu na rynku budowlanym panuje tendencja zawyżania wartości projektów przy słabnącym zainteresowaniu firm mniejszymi zadaniami – zaznacza Janina Pokrywa. Drugi powód to reforma szkolnictwa: kosztorys przygotowywano wówczas, gdy szkoła podstawowa miała sześć klas. – Obecnie podstawówka to osiem klas, co dodatkowo zwiększa zakres przedsięwzięcia – mówi dyrektor ZIM.

Ponad 4 tys. mkw powierzchni użytkowej

Nowy zespół szkolno-przedszkolny ma powstać przy ulicy Meiera. Znajdzie tam miejsce około 500 dzieci. Od strony południowej kompleksu znajdą się tarasy z wyjściami bezpośrednio z sal przeznaczonych dla przedszkolaków. Od strony zachodniej przewidziano miejsce na plac zabaw i boisko. Po przeciwnej stronie znajdzie się parking na 28 miejsc.

W ramach zadania przewidziano też aulę, bibliotekę, salę komputerową, sale zajęć ruchowych, salę gimnastyczną i zaplecze kuchenne.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale