Profesorowie nauk humanistycznych i fizycznych kandydatami na nowego rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Obecni prorektorzy Wojciech Popiel i Stanisław Kistryn  zostali wskazani przed radę uczelni jako kandydaci na następcę profesora Wojciecha Nowaka, który kieruje najstarszym polskim uniwersytetem drugą kadencję i nie może się ubiegać o reelekcję.

Nazwisko 306. rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego mieliśmy poznać 28 kwietnia, jednak wybory opóźni pandemia koronawirusa. Senat podjął uchwałę, dzięki której w statucie uczelni dopisano paragraf, że wybory na kadencję 2020-2024 powinny się odbyć najpóźniej 31 sierpnia. Kadencja następcy profesora Wojciecha Nowaka musi się rozpocząć 1 września.

Pierwszym kandydatem jest profesor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa i teatrologii Jacek Popiel, od 2012 roku prorektor do spraw polityki kadrowej i finansowej. 64-letni uczony pracuje na UJ od 43 lat. Były dyrektorem Instytutu Polonistyki, a następnie dziekanem Wydziału Polonistyki. Przez wiele lat związany z Państwową Wyższą Szkołą Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (obecnie Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego), w której między innymi przez dwie kadencje pełnił funkcję rektora.

W 2012 roku za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i działalności dydaktycznej oraz za zasługi na rzecz rozwoju nauki został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

O stanowisko ubiega się także profesor nauk fizycznych Stanisław Kistryn. 60-latek od 2012 roku pełni funkcję prorektora do spraw badań naukowych i funduszy strukturalnych. Po ukończeniu studiów na UJ (1984) pracował jako asystent na Politechnice Federalnej (ETH) w Zurychu. Od 1990 roku jest związany z Instytutem Fizyki im. Mariana Smoluchowskiego UJ (IF UJ). Był pełnomocnikiem dziekana ds. Międzywydziałowych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych UJ, zastępcą dyrektora IF UJ ds. naukowo-badawczych.

Był członkiem wielu komitetów i grup eksperckich, w tym Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych MNiSW i Zespołu Specjalistycznego ds. Oceny Czasopism Naukowych MNiSW.

Zasady wyboru

Wyboru rektora dokona Kolegium Elektorów składające się z 227 osób reprezentujących wszystkich członków uniwersyteckiej wspólnoty. Większość z nich stanowią nauczyciele akademiccy z tytułem profesora lub stopniem doktora habilitowanego. Pozostałe osoby to inni nauczyciele akademiccy, studenci, doktoranci i pracownicy administracji.

Aby wybór rektora był ważny, musi być dokonany bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy statutowego składu Kolegium Elektorów.

News will be here