Program in vitro czy inteligentne garaże dla rowerów? Rusza głosowanie w małopolskim Budżecie Obywatelskim

Grzegorz Lipiec fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pilotaż małopolskiego programu in vitro czy budowa inteligentnych garaży dla rowerów to tylko niektóre z inicjatyw, na które można oddać głos w ramach Budżetu Obywatelskiego Małopolski. Głosowanie rozpoczyna się w poniedziałek, 10 września, i potrwa do 5 października.

Wybierać będzie można spośród 150 zgłoszonych zadań, z czego największą część stanowią te o charakterze propospołecznym (56). Na liście nie brakuje oczywiście inicjatyw turystycznych, sportowych czy kulturalnych.

(Nie)standardowy wybór

– W trzeciej edycji Małopolanie będą mogli wybierać nie tylko spośród standardowych projektów. Swój głos oddać można na takie, których do tej pory nie było. Mam tutaj na myśli zwłaszcza pilotażowy program in vitro w naszym województwie czy powstanie inteligentnych garaży rowerowych, które powstałyby przy jednej z naszych wojewódzkich instytucji – wylicza Grzegorz Lipiec z zarządu województwa małopolskiego.

Jak oddać głos?

Skoro o samym głosowaniu mowa, jak mieszkańcy mogą oddać swój głos na wybraną inicjatywę? Możliwości są trzy: oddanie głosu przez internet, na stronie www.bo.malopolska.pl, wrzucenie karty do głosowania do jednej z urn znajdujących się w 23 lokalizacjach województwa (m.in. w krakowskich oddziałach przy ul. Basztowej czy ul. Racławickiej oraz agendach w Tarnowie, Nowym Sączu czy Nowym Targu) oraz drogą korespondencyjną na adres urzędu marszałkowskiego z dopiskiem „Budżet Obywatelski”.

– W I edycji zagłosowało 80 tys. osób, w kolejnej już 180 tys. Liczymy, że teraz ta liczba będzie jeszcze większa. Mieszkańcy będą mogli wybrać z każdego z sześciu subregionów jeden projekt, który ich zdaniem jest najbardziej potrzebny czy interesujący i co ważne: taki, który najwięcej może zmienić w ich otoczeniu – przyznaje Grzegorz Lipiec.

Głosowanie zakończy się 5 października. Swój głos na jedno ze zgłoszonych zadań będzie mógł oddać każdy mieszkaniec województwa, który ukończył 16. rok życia.

Więcej środków na BO?

W tym roku pula pieniędzy przeznaczonych na realizacje zadań w ramach BO to 8 mln zł. W przyszłości przedstawiciele województwa chcieliby zwiększyć zakres środków – wszystko zależy jednak od wyników nadchodzących wielkimi krokami wyborów samorządowych.

– W kolejnych latach, jeżeli będziemy mieli na to wpływ, zaproponujemy zwiększenie kwoty na budżet do kilkunastu milionów złotych. Wówczas w przyszłości byłyby realizowane nie tylko projekty subregionalne, ale możliwa stałaby się realizacja projektów obejmujących całe województwo – ocenia Grzegorz Lipiec.