Prokuratura sprawdza czy ZIKiT nie przekroczył uprawnień

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W grudniu wojewoda małopolski złożył do prokuratury zawiadomienie o sprawdzenie, czy wyznaczenie strefy ograniczonego ruchu na Kazimierzu było zgodne z prawem. Organy ścigania zawiadomił też 19 stycznia jeden z krakowskich radnych – tym razem chodziło o wyznaczanie miejsc parkingowych oraz stawianie słupków.

Jak informuje prokurator rejonowy z Nowej Huty Tomasz Moskwa, w kwestii zawiadomienia wojewody w sprawie zmian w ruchu i wyznaczenia strefy trwają czynności procesowe. – Sprawa jest w toku, zawiadomienie wpłynęło do nas w grudniu, bo najpierw zostało skierowane do prokuratury okręgowej. To świeża historia. Z tego co wiem, postępowanie jest prowadzone chyba pod kątem przekroczenia uprawnień – mówi Moskwa.

Jeśli zaś chodzi o zawiadomienie dotyczące stawiania słupków i malowania pasów na jezdniach, na razie są prowadzone czynności sprawdzające. Prokurator tłumaczy, że również w tym przypadku śledczy skupią się na wątku przekroczenia uprawnień.

Tomasz Moskwa nie przypomina sobie, aby w ostatnich latach do prokuratury wpłynęły podobne zawiadomienia dotyczące organizacji ruchu czy oznakowania jezdni. Choć nie wyklucza, że w archiwach coś mogłoby się znaleźć.

Cała lista zmian

Zmiany objęły w ubiegłym roku całą strefę płatnego parkowania. Celem było przede wszystkim zapewnienie przewidzianej w prawie szerokości chodników. To jednak oznaczało również likwidację dużej liczby miejsc parkingowych, co spotkało się z bardzo dużym oporem mieszkańców. Na wielu ulicach pojawiły się słupki, które uniemożliwiają parkowanie niezgodne z nowym oznakowaniem. Przy tej okazji pojawiło się też wiele zmian w organizacji ruchu – na części ulic wprowadzony został ruch jednokierunkowy, powstały nowe kontrapasy, ronda i przejścia dla pieszych. Na Kazimierzu powstała strefa ograniczonego ruchu, do której mogą wjeżdżać tylko uprawione osoby, w tym mieszkańcy objętego nią terenu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Grzegórzki Krowodrza Zwierzyniec Dębniki Podgórze
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale