Protezy zębowe – poznaj ich rodzaje

Nie od dziś wiadomo, że o zęby należy odpowiednio dbać. To dzięki nim możemy rozdrabniać jedzenie, które później trafia do dalszej części układu pokarmowego. Zęby są też nieodłącznym elementem naszej urody i podstawą ładnego uśmiechu. Jak jednak należy się zachować w momencie, gdy zaczynają się psuć, albo wypadać?

 

Co to są zęby?

Zęby są to twory znajdujące się w jamie ustnej człowieka. Służą nam do rozdrabniania pożywienia. Są one zbudowane z trzech części: korony, szyjki i korzenia. Pierwsze pojawiają się zęby mleczne. Zazwyczaj zaczynają się one wyżynać kilka miesięcy po narodzinach. Wypadają w okresie od 7-8 lat do wieku nastoletniego. Wówczas na ich miejscu pojawiają się zęby stałe. U dorosłego człowieka występują 32 zęby, dokładnie 16 w szczęce i 16 w żuchwie. Siekacze, których jest 8 służą do odgryzania kęsów, kły (4) do chwytania, zaś zęby przedtrzonowe (8) i trzonowe (12) miażdżą pokarm i rozcierają - w takiej postaci trafia on do przełyku.

 

 

Niestety należy pamiętać o tym, że zęby mogą sprawić człowiekowi mnóstwo problemów. Bardzo często ulegają przeróżnym chorobom, wśród których zdecydowanie najczęściej wymienia się przebarwienia (spowodowane paleniem tytoniu, piciem dużej ilości kawy, itp.), a także próchnicę. Niestety w skrajnych przypadkach może ona spowodować, że będziemy musieli poddać się zabiegowi ekstrakcji zęba, czyli po prostu jego usunięciu.

Usunięcie zęba

Jak wygląda usunięcie zęba? Niestety nie jest to przyjemny zabieg i wielu ludzi na wspomnienie o nim reaguje bardzo emocjonalnie. Otóż w takiej sytuacji pacjent musi zostać poddany znieczuleniu, bowiem większość osób nie jest w stanie wytrzymać bólu, jaki towarzyszy ekstrakcji robionej na żywo. Lekarz wykorzystuje wówczas szereg specjalistycznych urządzeń, które pomagają w czasie całego procesu. Zęby najczęściej usuwa się wówczas, gdy nie można ich już poddać leczeniu zachowawczemu. Zdarza się także, że muszą być one poddane ekstrakcji ze względu na wskazania ortodontyczne. Osoby w podeszłym wieku, usuwają znaczną większość zębów i zastępują je sztucznymi protezami.

Co zrobić po usunięciu zęba?

Wiele osób, które dokonało ekstrakcji zastanawia się co zrobić po usunięciu zęba. Niestety spora ich część, z racji na brak odpowiednich funduszy decyduje się na pozostawienie pustego miejsca. Jednak coś takiego wygląda niestety nieestetycznie. Dlatego też spora część ludzi decyduje się na zastosowanie rozwiązania, jakim są protezy zębowe.

Rodzaje protez

Decydując się na zastosowanie protez zębowych należy wiedzieć, że można je wykonać zarówno dla pojedynczego zęba, jak i stworzyć z nich całą sztuczną szczękę. Protezy można podzielić głównie ze względu na rodzaj wykonania.

Protezy szkieletowe

Są to rozwiązania, które można zaliczyć do jednych z najlepszych rozwiązań, jeśli chodzi o uzupełnienie uzębienia. Są wykonywane z metalu i mocuje się je na klamrach. Dzięki takiemu rozwiązaniu ani nie uciskają dziąseł, ani nie wpływają niekorzystnie na wyrostek zębodołowy. Ich innymi zaletami jest to, że nie zakrywają podniebienia, są dość cienkie i bardzo stabilne.

Proteza akrylowa

Odbudowuje utracone zęby, po ekstrakcji. Przez to, że jest ona całkowita, dana osoba musi się do niej przyzwyczaić. W przypadku jej wyrabiania, można stosować materiały antyalergiczne, jeśli pacjent jest uczulony na akryl. Najczęściej stosuje się ją wtedy, gdy niemożliwe jest zastosowanie w jamie ustnej protezy szkieletowej.

Proteza nylonowa

To doskonała alternatywa dla protez akrylowych. Wykonuje się ją ze specjalnego tworzywa, które zapewnia komfort użytkownikowi, a także jest odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Ponadto cechuje ją lekkość, a także to, że niezwykle rzadko może wywoływać reakcje alergiczne. Proteza nylonowa zajmuje mniej miejsca w jamie ustnej i jest znacznie cieńsza niż protezy standardowe.

Protezy nakładkowe

Innym sposobem na rozwiązanie braków w uzębieniu jest stosowanie protezy nakładkowej. Opiera się ona na korzeniach zębów, albo implantach. Wówczas wykonuje się metalowe zaczepy umieszczone w kanale korzenia. Na nich bowiem opiera się cała konstrukcja protezy. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania wolniej zanika wyrostek zębodołowy, a także spełnione zostają wszelkie wymogi estetyczne i zapewnienie danej osobie olbrzymiego komfortu.

Ceny protez

Ceny usług dentystycznych, a tym samym wyrobienia protez zależą głównie od tego, na które rozwiązanie się zdecydujemy. Tego typu zabiegi można wykonać praktycznie wszędzie. Wiele osób zastanawia się, jaką sumę będzie trzeba zapłacić za wizytę u protetyka.

Na przykładzie Krakowa podamy ceny związane z wyrobieniem protezy. Wystarczy wpisać w internecie hasło protetyka Kraków lub stomatologia Kraków, a wtedy naszym oczom ukaże się mnóstwo ogłoszeń gabinetów oferujących takie usługi. I tak przykładowo usunięcie zęba w prywatnym gabinecie kosztuje od ok. 100 do 250 złotych. W przypadku wykonania protezy akrylowej częściowej klient musi liczyć się z wydatkiem ok. 750 złotych. Całkowita kosztuje ok. 1000 złotych. Z kolei za protezę szkieletową trzeba zapłacić ok. 1500 złotych.

 

Przykładowy cennik usług protetycznych: http://www.pro-orto-dent.pl/cennik.html