Przebudowa zniszczonych ulic i torowiska najwcześniej w 2020 roku

Torowisko na ul. Kościuszki

Urzędnicy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu poszukują firmy, która zaprojektuje przebudowę ulic Zwierzynieckiej oraz Kościuszki.

To już drugie podejście do przygotowania dokumentacji. Poprzednie projekty miały być gotowe w drugiej połowie 2016 roku, jednak nie zostały wykonane. Spółka, która otrzymała zlecenie od ZIKiT-u zbankrutowała.

Teraz pracownicy miejskiej jednostki, po latach odkładania remontu, rozpoczną wyczekiwaną modernizację zniszczonego torowiska. W ramach zadania specjaliści będą musieli zaprojektować przebudowę torowiska w ciągu ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej, a także chodników i jezdni.

Jednak przystanek autobusowy wewnątrz pętli

W wytycznych urzędników znalazł się obowiązek stworzenia planu przebudowy samej pętli na Salwatorze. Projektant musi rozważyć przeniesienie przystanku dla autobusów linii aglomeracyjnych z ulicy Senatorskiej do wnętrza pętli oraz poszerzyć wysepki peronowe przy skrzyżowaniu z al. Krasińskiego, kosztem pasów ruchu.

Firma, która zdobędzie zlecenie na wykonanie projektów będzie miała czas do 6 grudnia przyszłego roku na zdobycie wszystkich pozwoleń. Prace budowlane mogłyby rozpocząć się w 2020 roku.

Remont za późno

Krzysztof Kwarciak, radny Dzielnicy VII Zwierzyniec przekonuje, że urzędnicy mogliby wykonać modernizację w mniejszym zakresie, np. bez przebudowy pętli tramwajowej i budowy wewnątrz niej przystanków autobusowych. – Wystarczyłoby wykonanie nowego torowiska oraz nawierzchni na ulicach i chodnikach – podkreśla.

Samorządowiec przekonuje, że dzięki temu udałoby się przyspieszyć inwestycję oraz zaoszczędzić kilka milionów złotych. – Torowisko wymaga pilnego remontu, ponieważ ciągłe wybrzuszenia w letnich miesiącach oraz awarie są uciążliwością dla mieszkańców. Awaryjne naprawy destabilizują transport publiczny na tym odcinku – dodaje.

Urzędnicy przekonują, że termin na wykonanie dokumentacji nie jest zbyt długi, tylko „wystarczający, aby zrealizować to zadanie”. – Po zakończeniu tego etapu będą dostępne środki na realizację. Dostosowujemy harmonogram do środków i innych zaplanowanych prac – tłumaczy Renata Podstawa-Giza z ZIKiT.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale