Przed kim stoją otworem drzwi korporacji?

fot. Krzysztof Kalinowski, LoveKraków.pl

Na portalach z ofertami pracy pojawia się coraz więcej ogłoszeń korporacji. W samym Krakowie pracuje w nich blisko 36 tysięcy osób, z czego duży odsetek to studenci i młodzi absolwenci krakowskich uczelni. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby dostać pracę w międzynarodowej firmie w stolicy Małopolski?

To, czego będą od nas wymagać w pracy korporacyjnej, zależy od konkretnej firmy i stanowiska. W przypadku ofert dla studentów,  pracodawca zwraca szczególną uwagę na chęć kandydata do nauki i rozwoju, jego determinację oraz znajomość języków obcych. Obecnie język angielski jest traktowany już jako kryterium podstawowe, więc dużą pomocą w zdobyciu upragnionej pracy są inne języki obce, zwłaszcza w centrach outsourcingowych. Wiedza specjalistyczna zazwyczaj nie jest wymagana na samym początku pracy. Korporacje często oferują program szkoleń, które przygotowują kandydata do pracy na konkretnym stanowisku.

Dla kogo praca w korporacji?

– Wszystko zależy od tego, czego dana osoba oczekuje od pracodawcy. Według mnie korporacja jest dobrym miejscem dla osób, które szukają stabilnej pracy o sprecyzowanym zakresie obowiązków. Zdecydowanym plusem tego typu organizacji jest usystematyzowana ścieżka kariery zawodowej. Osoby zatrudnione w mniejszych firmach zwykle cenią sobie za to różnorodność zadań, które wykonują, oraz relacje wewnątrz firmy – mówi Edyta Sander z firmy MJCC.

 

W trudniejszej sytuacji, choć też nie pozbawieni szans, są absolwenci kierunków humanistycznych. Pracodawcy zwracają uwagę na ich kompetencje miękkie oraz znajomość języków obcych. Dzięki temu mają szansę na pracę w tym segmencie rynku, ale nie są kandydatami, o których zabiegają pracodawcy.

–Najbardziej poszukiwane osoby to absolwenci kierunków technicznych. Informatyka cały czas przeważa, ale również pojawia się coraz większe zapotrzebowanie na absolwentów innych studiów, takich jak matematyka czy fizyka, które mogą być wykorzystywane w specjalizacjach informatycznych. Wiele instytucji finansowych rozwijających swoje usługi w Krakowie, poszukuje osób po matematyce stosowanej i finansowej, czyli po kierunkach, które nie cieszą się tak dużą popularnością w ostatnich latach. Ciągle intensywnie poszukujemy absolwentów finansów i ekonomii oraz języków obcych – mówi Agata Piątek z Hays Poland.

Młodzi szkolą się już w czasie studiów

Ostatnie badania AIESEC „Pracodawca Roku” wyrazie pokazują, że studenci coraz częściej myślą o swojej karierze zawodowej już w czasie studiów. W największych ośrodkach akademickich aż 78% studentów ma już za sobą pierwsze doświadczenie zawodowe, z czego aż 15% ponad roczne. Coraz częściej młodzi mieszkańcy Krakowa zdają sobie sprawę, że praca w czasie studiów zwiększa ich szanse na rynku pracy i liczą na długotrwałą współpracę.

– Kiedy rozmawiam ze studentami i pytam, jakie firmy preferują, wielkość organizacji nie jest dla nich najważniejszym kryterium. Istotniejszy jest zakres obowiązków oraz możliwość przedłużenia współpracy. Czy można więc powiedzieć, że istnieje moda na korporacje? Na pewno oferują one więcej miejsc pracy oraz, co również jest ważne w przypadku studentów, zapewniają pełne szkolenie wstępne – podsumowuje Edyta Sander.

News will be here