Przetarg na oznakowanie podczas ŚDM znów unieważniony. Pomoże specustawa?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ciągle nie ma pełnej odpowiedzi na pytanie, kto ustawi dodatkowe oznakowanie podczas Światowych Dni Młodzieży. Część ponownego przetargu trzeba było unieważnić. Czasu jest niewiele, ale urzędnicy pokładają nadzieję w specustawie.

Poszukiwania firmy, która dostarczy i ustawi znaki oraz zapory, a podczas ŚDM będzie je utrzymywać, trwają od lutego. Za pierwszym razem przetarg został unieważniony, ponieważ oferta jedynej firmy, która się zgłosiła, ponad dwukrotnie przekroczyła zaplanowaną kwotę. Wykonawca oczekiwał prawie 5 mln złotych, podczas gdy ZIKiT przeznaczył na to niecałe 2 mln.

Tysiące znaków

Wprowadzenie w życie przygotowanych zmian w organizacji ruchu to ogromne przedsięwzięcie. – Szacujemy, że będzie to co najmniej 2 tysiące znaków i co najmniej 7 kilometrów samych taśm ostrzegawczych. Do tego dochodzą zapory drogowe i inne tego typu urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego – mówi Piotr Hamarnik z biura prasowego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Pracy będzie dużo także w trakcie lipcowej imprezy, ponieważ organizacja ruchu będzie się zmieniać – inna będzie w ciągu tygodnia, a inna w sobotę i w niedzielę, gdy będą się odbywać najważniejsze wydarzenia ŚDM. Wszystkie mapy są dostępne TUTAJ.

Drugie podejście w częściach

Nauczony pierwszym doświadczeniem ZIKiT przy ogłaszaniu ponownego przetargu podzielił go na cztery części. Osobne firmy mogły się zgłaszać do przygotowania tablic dla pieszych, buspasów i oznakowania parkingów oraz stref ograniczonego wjazdu.

I właśnie ta czwarta część, bardzo istotna z punktu widzenia mieszkańców miasta, została znów unieważniona. – Podzieliliśmy ten przetarg na cztery części, trzy udało się rozstrzygnąć. W czwartej wpłynęła co prawda oferta, ale wykonawca ostatecznie nie podpisał umowy, ponieważ zadeklarował, że nie doszacował oferty – informuje Hamarnik.

ZIKiT musi teraz jeszcze raz rozpisać przetarg na brakującą część zamówienia. Czy zdąży? – Mamy specustawę dotyczącą ŚDM, która pozwala na działanie w trybie pilnym. Nie ma tutaj problemu – zapewnia przedstawiciel miejskiej jednostki.

comments powered by Disqus