Przetarg na przebudowę Basztowej ruszy w najbliższych dniach

Remont torów fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W ciągu jednego-dwóch tygodni ruszy przetarg na przebudowę ulicy Basztowej – zapowiedziała radnym z komisji infrastruktury wicedyrektor ZIKiT Iwona Król. Po przeprowadzeniu prac zmieni się organizacja ruchu w centrum miasta.

Zgodnie z deklaracją dyrektor Król prace mają się rozpocząć w kwietniu, a zakończyć we wrześniu. Będą kosztować ponad 20 milionów złotych. Obejmą nie tylko samą ulicę Basztową, ale też skrzyżowanie z Długą, skrzyżowanie przy dworcu i fragment ulicy Westerplatte do ul. Zamenhofa.

Będzie to kontynuacja zmian wprowadzonych wcześniej na ul. Straszewskiego i Dunajewskiego. Dla samochodów zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy, od skrzyżowania przy dworcu w stronę placu Matejki. W przeciwną stronę pojadą tylko rowerzyści.

Jeden kierunek

Autobusy zostaną skierowane na torowisko tramwajowe, tak jak na pozostałych odcinkach. Skorygowane będą łuki na skrzyżowaniu z Długą. Przystanki „Dworzec Główny” na Westerplatte i Basztowej będą wykonane w technologii „wiedeńskiej”, bardziej przyjaznej dla osób niepełnosprawnych. Jak tłumaczył przedstawiciel projektanta, w przypadku przystanku „Stary Kleparz” w stronę Teatru Bagatela nie było to możliwe, ponieważ znajduje się on na łuku i odległości między peronem a tramwajem nie mieściłyby się w normie.

Konsekwencją wprowadzenia ruchu jednokierunkowego będą zmiany w sposobie poruszania się po ścisłym centrum. Nie będzie można skręcić w prawo ze Sławkowskiej i Szpitalnej, a w lewo z ulicy Długiej, Zacisze i placu Matejki. Tzw. „strefa B” zostanie rozszerzona o fragment placu Matejki: kierowca jadący od strony ulicy Warszawskiej, jeśli nie będzie miał wjazdówki, będzie musiał skręcić w ulicę Paderewskiego.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale