Przeżyj Powstanie Warszawskie w Krakowie

Rekonstrukcja Powstania Warszawskiego w Muzeum AK fot. archiwum Muzeum AK

Masz ochotę zobaczyć rekonstrukcję historyczną z okresu II wojny światowej? Interesujesz się historią i chcesz wysłuchać wykładu dr. Macieja Korkucia z IPN? A może nie widziałeś jeszcze filmu „Powstanie Warszawskie” Krzysztofa Langa? Te i inne atrakcje przygotowało Muzeum Armii Krajowej z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.


Serię wydarzeń, po raz kolejny organizowanych w ramach obchodów powstania, rozpocznie rekonstrukcja ataku powstańców na posterunek niemiecki. Będzie ona miała miejsce 1 sierpnia o godzinie 19:00 przed budynkiem muzeum. Stroje przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne przeniosą zebranych do roku 1944, a dźwięki petard i karabinów MG 42 oddadzą realia walk powstańczych.

Następnie w siedzibie Muzeum AK otwarta zostanie wystawa „Dni Powstania”. Ekspozycję tworzy 35 paneli informacyjnych, kroniki powstańcze i wielkoformatowe zdjęcia, którym towarzyszyć będą specjalne aranżacje. Wszystkie te starania po to, by poczuć klimat tamtego wydarzenia i lepiej zrozumieć heroiczność powstańców.

Gdyby tego było mało, uczestnicy będą mieli możliwość wysłuchania wykładu dr. Macieja Korkucia z Instytutu Pamięci Narodowej. Nastąpi również emisja filmu „Powstanie Warszawskie” w reżyserii Krzysztofa Langa.


Nie tylko w siedzibie Muzeum AK

Muzeum Armii Krajowej zorganizuje również spacery śladami Powstania Warszawskiego, które odbędą się w Krakowie 1 i 2 sierpnia. Przewodnikiem dla spacerowiczów będzie pracownik muzeum. W oba te dni przechadzka rozpocznie się przy ul. Grzegórzeckiej o godz. 15:00.

Co ma wspólnego Kraków z Powstaniem Warszawskim?

– W Krakowie mamy kamienice i instytucje odwiedzane przez powstańców w okresie walk – mówi Piotr Koziarz z Muzeum AK. – Pokażemy wyselekcjonowane miejsca mające związek z powstaniem. Na przykład przy ulicy Lubicz 9 był dom noclegowy, w którym przebywali warszawiacy. Na Cmentarzu Rakowickim znajdują się powstańcze groby. Nie tylko wskażemy te miejsca uczestnikom spacerów, ale również opowiemy ich historię i przybliżymy losy tych, którzy w powstaniu uczestniczyli i oddali życie – dodaje.


Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie udziału pod adresem: pkoziarz@muzeum-ak.pl.
News will be here