Przy Oleandrach będzie remont. Niezależnie od zgody legionistów

Dom im. J. Piłsudskiego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Niezależnie od tego, czy Związek Legionistów Polskich zgodzi się wpuścić ekipy remontowe do Domu im. Józefa Piłsudskiego, remont jego elewacji i tak się odbędzie. Pod znakiem zapytania stoi tylko to, czy obejmie wymianę okien, czy nie.

Zarząd Budynków Komunalnych podpisał we wtorek umowę z wykonawcą remontu. To firma AGAD z Torunia, która ma na swoim koncie m.in. prace przy zamku Książ w Wałbrzychu, zamku w Łańcucie i zamku w Wilanowie.

Tym razem firma będzie mieć o tyle trudne zadanie, że wciąż trwa konflikt prawny pomiędzy miastem a Związkiem Legionistów Polskich o prawa do budynku. Może się okazać, że wykonawca w ogóle nie będzie mógł wejść do środka i że będzie musiał przeprowadzić wszystkie prace tylko z zewnątrz.

Odsłonią oryginalną elewację

Nie byłby to pierwszy taki przypadek. Już wcześniej w taki sam sposób, a więc tylko z zewnątrz, prowadzona była naprawa dachu na zabytkowym obiekcie.

Wiele wskazuje na to, że budynek, który dziś jest czarny od brudu, zobaczymy w zupełnie nowej odsłonie. A konkretnie w takiej, w jakiej przewidział go projektant. – Zgodnie z wytycznymi konserwatora prace przy elewacji mają polegać m.in. na zdjęciu nałożonej w czasach PRL-u warstwy tynku, tzw. „baranka”, uzupełnieniu braków w oryginalnej elewacji oraz jej zabezpieczeniu – wylicza Dariusz Nowak, rzecznik prasowy urzędu miasta.

Z oknami albo bez

Te prace zostaną wykonane bez względu na zgodę lub brak zgody ze strony ZLP. Inaczej sprawa wygląda jeśli chodzi o wymianę okien. – Wymiana stolarki okiennej uzależniona jest od współpracy ze Związkiem Legionistów Polskich. ZLP został poinformowany o podpisanej z firmą AGAD umowie a także poproszony o współpracę w zakresie udostępnienia pomieszczeń oraz umożliwienia poboru energii elektrycznej i wody – mówi Dariusz Nowak.

Prace mają się rozpocząć w najbliższych dniach. Będą kosztować nieco ponad dwa miliony złotych i mają się zakończyć w tym roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza
comments powered by Disqus