Przy prezydencie Krakowa będzie działać Rada Kobiet?

Konferencja prasowa kandydatki na radną miasta Niny Gabryś (Nowoczesna) fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Czy w Krakowie powstanie Rada Kobiet działająca przy prezydencie miasta? Taki pomysł ma kandydatka do rady miasta z ramienia Nowoczesnej, Nina Gabryś. Wśród postulatów znalazły się m.in. polepszenie sytuacji kobiet w mieście, opiniowanie aktów prawa miejscowego i uchwał, aktywizacja zawodowa kobiet i poprawa bezpieczeństwa.

Sama Rada ma nie być z góry narzuconą instytucją, dlatego też w nią wchodziłyby m.in. przedstawicielki organizacji kobiecych czy administracyjnych, ale i mieszkańcy miasta. Miałaby powstać po wyborach samorządowych, ale jak przyznają miejskie aktywistki, jej tworzenie rozpocznie się w najbliższym czasie.

Głównym założeniem byłoby upowszechnianie wiedzy o prawach i potrzebach kobiet, opiniowanie aktów prawa miejscowego i uchwał, dokumentów strategicznych, zlecanie szkoleń i badań w temacie związanym z równością. A to wszystko w ramach obywatelskiego panelu.

„Miasto powinno uwzględnić potrzeby kobiet”

Nina Gabryś, kandydatka na radną miasta z partii Nowoczesna, podkreśla, że „Kraków, jako drugie największe miasto w Polsce, potrzebuje włączyć płeć do głównego nurtu polityki miejskiej”.

– W tym celu istotne jest opracowanie strategii na rzecz równouprawnienia i przeciwdziałania dyskryminacji na poziomie lokalnym. Miasto powinno w swoich inicjatywach uwzględnić potrzeby kobiet, zainicjować realne działania na rzecz równości. Dlatego też postulujemy powstanie Rady Kobiet – mówiła podczas wtorkowej konferencji Gabryś.

Bezpieczne miasto dla kobiet

W programie „Kraków – miasto dla kobiet” znalazły się rozwiązania dotyczące poprawy sytuacji kobiet w mieście. Projekt został podzielony na sześć obszarów m.in. bezpieczeństwo w mieście, planowanie przestrzenne, przeciwdziałanie przemocy, zdrowie, wsparcie dla organizacji pro-kobiecych i aktywizację zawodową kobiet.

–  Moim zdaniem, priorytetem w planowaniu przestrzeni miejskiej powinno być bezpieczeństwo. Większość ataków i aktów przemocy ma miejsce w przestrzeni publicznej – kobiety czują się w niej najbardziej zagrożone – kontynuuje kandydatka na radną.

Jak zatem rozwiązać ten problem? Kluczowe jest tutaj planowanie przestrzeni rekreacyjnych. Jak zauważa Nina Gabryś, powinny one być odpowiednio oświetlone i monitorowane.

– Proste rozwiązania mogą zmienić dużo w codziennym doświadczeniu. Chociażby zmiana kursowania autobusów nocnych i wprowadzenie przystanków „na żądanie”, bliżej miejsca zamieszkania. Zdecydowanie ułatwi to podróżowanie nocą – przyznaje.

Mama w Krakowie

W projekcie znalazło się również miejsce dla potrzeb krakowskich mam. – Trzeba wyeliminować bariery komunikacyjne. A na te często napotykają mamy z wózkami dziecięcymi czy osoby niepełnosprawne. Planujemy wprowadzenie audytów takich miejsc – mówi.

Co więcej, w mieście powstałoby więcej nowoczesnych placów zabaw, rozbudowane zostałyby żłobki i przedszkola, a w budynkach użyteczności publicznej powstałyby kąciki zabaw dla dzieci, pokoje do karmienia czy przewijaki w łazienkach.

Zdrowie przede wszystkim

Istotnym tematem jest również zdrowie kobiet. – Miasto może dbać o nie w konkretny sposób, promując działania profilaktyczne i zdrowotne. W miarę możliwości powinno zająć się dofinansowaniem szczepionek HPV dla młodych dziewcząt, co uchroni je przed rakiem szyjki macicy. Ponadto, jako inicjatorka „In vitro dla krakowian/ek”, nadal mam zamiar działać w tej kwestii – zapowiada Gabryś.

Głos kobiet

W ramach projektu ma powstać również podręcznik dobrych praktyk, dotyczący ustalania wymogów sprzyjających równości płci w ramach zamówień publicznych oraz dotacji dla systemów grantowych w mieście.

– Zależy nam na jak największej aktywizacji zawodowej kobeit. Aby Kraków działał aktywnie nadal w tym temacie, propagując działania na rzecz organizacji szkoleń kobiet, które wracają na rynek pracy po przerwie macierzyńskiej oraz proponujemy monitoring kobiecego udziału w zarządach spółek miejskich – zaznacza Maria Amin, aktywistka miejska.

comments powered by Disqus