Przyłącze gazu za 1 zł. Ustalają szczegóły

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Polska Spółka Gazownictwa w marcu zapowiedziała, że będzie chciała przyłączać budynki do sieci za symboliczną opłatę w miejscach, gdzie występuje zagrożenie smogiem. Wszystko na to wskazuje, że uda się uruchomić program jeszcze w tym roku.

– Program ma za zadanie ułatwienie przyłączania się do sieci gazowej w obszarach zagrożonych niską emisją. Umożliwi to zwiększenie dynamiki przyrostu nowych przyłączeń w miastach i gminach borykających się ze zjawiskiem niskich emisji i stworzenie sytuacji zachęcającej mieszkańców użytkujących wysokoemisyjne piece CO do podłączenia do sieci gazowej i konwersję ogrzewania na korzystniejsze dla środowiska instalacje gazowe – mówi Artur Michniewicz, rzecznik prasowy PSG.

Spółka wysłała pismo do Ministerstwa Energii w sprawie wprowadzenia zmiany w rozporządzeniu taryfowym. Miał się tam znaleźć zapis mówiący o tym, że „przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją, realizując umowę o przyłączenie na obszarach, dla których uchwalono Programy Poprawy Powietrza – może zastosować obniżenie opłaty za przyłączenie lub udzielić bonifikaty w opłacie za przyłączenie na zasadach określonych w taryfie”.

Dogadują szczegóły

Jak mówi Michniewicz, aktualnie są uzgadniane szczegóły programu z prezesem Urzędu Regulacji Energetyki. – W przypadku uwzględnienia naszej uwagi proponujemy rozwiązanie polegające na realizacji przyłączenia podmiotów grupy przyłączeniowej B podgrupy I za złotówkę na obszarach, dla których uchwalono Programy Ochrony Powietrza – informuje przedstawiciel PSG.

Polska Spółka Gazownictwa na inwestycje w Małopolsce ma wydać około 120 mln złotych w ciągu najbliższych lat. Powstanie dzięki temu 150 kilometrów gazociągów. Nasze województwo ma wysoki stopień zgazyfikowania – 85%, przy średniej krajowej 53%.