Radny PiS chce wspierać twórców gier

Digital Dragons 2015 fot. materiały prasowe

W jaki sposób miasto mogłoby wesprzeć producentów gier – zastanawia się radny Michał Drewnicki. I takie pytanie właśnie zadał prezydentowi Krakowa. – Nie chodzi o przyznawanie grantów, ale wspieranie tej branży – stwierdza przewodniczący komisji Innowacji i Wykorzystania Funduszy Unijnych.

Jak zauważa Drewnicki, w Polsce rynek gier to ponad 430 mln dolarów, a na całym świecie liczony jest już w miliardach. Zdaniem radnego, warto byłoby zainteresować się tym tematem. – To bardzo rozwojowy rynek. A nasz kraj ma już spore doświadczenie w nim. Można wspomnieć o sukcesie Wiedźmina, który odniósł niebywały sukces na całym świecie – mówi Michał Drewnicki.

Samorządowiec twierdzi, że pójście miasta w stronę wpierania firm trudniących się tworzeniem gier, współgra z wizją ministra Mateusza Morawieckiego, który apelował, aby inwestować w innowacje. – Na razie jednak tylko pytam. Być może odpowiedź prezydenta przyniesie kolejne działania – zastrzega Drewnicki.

Na razie rzuca luźnymi pomysłami dotyczącymi np. powstania komórki w urzędzie miasta, która mogłaby się zajmować wspieraniem i współpracą z takimi firmami. – Na pewno mamy pole do współpracy i nie chodzi tu o dawanie jakichkolwiek grantów. Zależałoby mi też na uproszczeniu procedur, aby młodzi chcieli w ogóle zajmować się czymś takim. Później przełożyłby się to na dochody miasta i większe zatrudnienie – dodaje radny.

KPT z 6 mln złotych

Tymczasem Krakowski Park Technologiczny zainwestował ostatnio w sprzęt, który może być wykorzystywany w branży audiowizualnej na etapie postprodukcji. To nie koniec dobrych wiadomości płynących z KPT.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczość ma dać 6 mln złotych na akcelerator przedsiębiorczości, który rozpocznie swoją działalność na początku 2017 roku. –  Firmy przyjęte do akceleratora zostaną objęte 3-miesięcznym programem wsparcia, który przewiduje pracę z doświadczonymi mentorami, ekspertami branżowymi oraz trenerami biznesu – tłumaczyła Krystyna Sadowska, dyrektor działu promocji i rozwoju Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Chodzi o przyspieszenie rozwoju młodych, technologicznym firm, czyli również z branży gier wideo, i wypracowanie ścieżki rozwoju. – Istotną częścią programu jest także przekazanie wybranym firmom bezzwrotnej dotacji wynoszącej maksymalnie 200 tys. zł., dzięki której młode firmy będą mogły zakupić niezbędne usługi oraz rozwinąć swoje produkty – dodaje Krystyna Sadowska.

Roczny kurs tworzenie gier

Warto też wspomnieć o tym, że Krakowski Park Technologiczny wspólnie z GameDesire rozpoczynają projekt Game Academy. Będzie on polegał na specjalistycznym kursie tworzenia gier. Jest on skierowany dla studentów i pracujących w branży IT.

– Program obejmuje cały proces tworzenia gry komputerowej. Będzie składał się zarówno z prelekcji jak i warsztatów dotyczących wiodących technologii prowadzonych przez najlepszych specjalistów z branży gier komputerowych – czytamy na stronie KPT.

W ciągu całego roku uczestnicy zapoznają się z takimi zagadnieniami jak game design, zarządzaniem projektem tworzenia gry, najważniejszymi technologiami wykorzystywanymi w produkcji monetyzacją projektu.  W programie znajdą się również dwa spotkania „Developers Weekend”. Pierwszy z nich odbędzie się już w ten weekend.