Ranking szanghajski. Uniwersytet Jagielloński wśród najlepszych uczelni świata

Uniwersytet Jagielloński fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski znalazły się na liście 500 najlepszych uczelni świata według Listy Szanghajskiej. Na podium niezmiennie amerykańskie szkoły wyższe.

W tegorocznym rankingu po raz 16. za najlepszą uczelnię świata został uznany Uniwersytet Harvarda. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się Uniwersytet Stanforda i Uniwersytet Cambridge. Kolejne lokaty w zdecydowanej większości zajęły uczelnie amerykańskie, których w pierwszej „20” jest aż szesnaście.

Na którym miejscu UJ?

W zestawieniu po raz kolejny znalazły się dwie polskie uczelnie - Uniwersytet Warszawski (znalazł się w czwartej setce) oraz Uniwersytet Jagielloński (miejsca 401-500). Dokładne miejsca uczelni znane są tylko w przypadku 100 najlepszych szkół wyższych świata. Pozostałe wymieniane są jedynie w grupach liczących 50 lub 100 ośrodków akademickich.

Oprócz głównego rankingu publikowana jest też lista dodatkowa, która obejmuje miejsca 501-1000. Tutaj sklasyfikowano jeszcze 10 polskich uczelni: Akademię Górniczo-Hutniczą (601-700); Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Politechnikę Warszawską (701-800); Śląski Uniwersytet Medyczny (801-900); Politechnikę Łódzką, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Wrocławski i Politechnikę Wrocławską (901-1000).

ARWU, znany również jako Lista Szanghajska, to publikowany od 2003 r. ranking najlepszych szkół wyższych na świecie. Przygotowuje go Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju.

Tworzony jest na podstawie kilku wskaźników – pod uwagę brana jest liczba absolwentów czy pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczba najczęściej cytowanych naukowców (wybranych przez Thomson Reuters), liczba publikacji w czasopismach "Nature" czy "Science", liczba publikacji wymienionych w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index).

W zestawieniu uwzględnia się też wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.

Wyniki Academic Ranking of World Universities dostępne są na stronie internetowej shanghairanking.com.

comments powered by Disqus