Ranking szanghajski. Uniwersytet Jagielloński wśród najlepszych uczelni świata

Uniwersytet Jagielloński fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski znalazły się na liście 500 najlepszych uczelni świata według Listy Szanghajskiej. Na podium niezmiennie amerykańskie szkoły wyższe.

W tegorocznym rankingu po raz 16. za najlepszą uczelnię świata został uznany Uniwersytet Harvarda. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się Uniwersytet Stanforda i Uniwersytet Cambridge. Kolejne lokaty w zdecydowanej większości zajęły uczelnie amerykańskie, których w pierwszej „20” jest aż szesnaście.

Na którym miejscu UJ?

W zestawieniu po raz kolejny znalazły się dwie polskie uczelnie - Uniwersytet Warszawski (znalazł się w czwartej setce) oraz Uniwersytet Jagielloński (miejsca 401-500). Dokładne miejsca uczelni znane są tylko w przypadku 100 najlepszych szkół wyższych świata. Pozostałe wymieniane są jedynie w grupach liczących 50 lub 100 ośrodków akademickich.

Oprócz głównego rankingu publikowana jest też lista dodatkowa, która obejmuje miejsca 501-1000. Tutaj sklasyfikowano jeszcze 10 polskich uczelni: Akademię Górniczo-Hutniczą (601-700); Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Politechnikę Warszawską (701-800); Śląski Uniwersytet Medyczny (801-900); Politechnikę Łódzką, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Wrocławski i Politechnikę Wrocławską (901-1000).

ARWU, znany również jako Lista Szanghajska, to publikowany od 2003 r. ranking najlepszych szkół wyższych na świecie. Przygotowuje go Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju.

Tworzony jest na podstawie kilku wskaźników – pod uwagę brana jest liczba absolwentów czy pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczba najczęściej cytowanych naukowców (wybranych przez Thomson Reuters), liczba publikacji w czasopismach "Nature" czy "Science", liczba publikacji wymienionych w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index).

W zestawieniu uwzględnia się też wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.

Wyniki Academic Ranking of World Universities dostępne są na stronie internetowej shanghairanking.com.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale