Remont Domu Mehoffera. Powstanie "pawilon światła"

Dom Mehoffera, oddział MNK fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Według planów, przebudowa Domu Józefa Mehoffera rozpocznie się w 2018 roku. Do tej pory Muzeum Narodowe w Krakowie musi pozyskać odpowiednie fundusze na ten cel. Budynek zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powstanie również pawilon przeznaczony na cele wystawienniczo-edukacyjne.

Dom Mehoffera przy ul. Krupniczej 26, będący oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie, czeka na remont. Jeżeli instytucja pozyska fundusze z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, rozpocznie się on w 2018 roku i potrwa około dwóch lat.

Budynek Domu Mehoffera i oficyna wpisane są do rejestru zabytków. Dlatego też każda zmiana musi zostać przeprowadzona w oparciu o program prac konserwatorskich, zatwierdzona przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

„Pawilon światła”

W związku z tym w głównym budynku i oficynie nie zostaną wprowadzone istotne zmiany. Wyjątkiem będzie przystosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych, jak i modernizacja instalacji zabezpieczającej przed pożarem i kradzieżą.

– Wszystkie dotychczasowe funkcje zostają utrzymane. Natomiast zabudowania parterowe znajdujące się w głębi działki, kryte eternitem, nie posiadające żadnej wartości historycznej, zostaną rozebrane – tłumaczy Grażyna Malik z Sekcji Remontów Budowlanych MNK.  – Na ich miejscu powstanie pawilon, stanowiący rozbudowę Domu Mehoffera, który będzie przeznaczony głównie na cele wystawienniczo-edukacyjne.

Ma on architektonicznie stanowić uzupełnienie istniejącego budynku i nawiązywać do istniejących dawniej na krakowskich dziedzińcach oficyn. Pawilon będzie wkomponowany w sąsiadujący z nim ogród.

Grażyna Malik podkreśla, że będzie to nie tylko miejsce dla wystaw znanych i cenionych artystów, ale również promocji młodych talentów i niekonwencjonalnych działań artystycznych. Część projektów może później wejść do kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie.

Sam obiekt ma być „pawilonem światła”.

– To nawiązanie do Mehoffera i jego witraży – podkreśla Andrzej Betlej z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Koszt prac szacowany jest na ok. 14 mln zł. Dom Mehoffera, wzniesiony jako murowany i parterowy budynek na miejscu drewnianego dworku, który spłonął w 1850 roku, obecny kształt zawdzięcza przebudowie z lat 1873-1874.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale