Remont linii do Bronowic. Wszystko, co musisz wiedzieć [INFORMATOR]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W sobotę rozpoczęła się przebudowa ulic Królewskiej, Podchorążych i części Bronowickiej. To wyczekiwany remont, ale jego skala mocno da się we znaki kierowcom i pasażerom komunikacji miejskiej. Poniżej wszystkie niezbędne informacje.

Mieszkańców Krowodrzy i Bronowic czeka dziesięć ciężkich miesięcy, bo właśnie tyle – według planów – mają nie kursować tramwaje na trasie Teatr Bagatela – Bronowice Małe. Swoje w korkach, które na pewno będą się tworzyć na trasach objazdowych, odstoją kierowcy. Modernizowane ulice będą prawie całkowicie zamknięte dla ruchu samochodowego. Na części ulic w pobliżu remontowanego ciągu został wprowadzony ruch jednokierunkowy i zakaz parkowania.

Informacje dla kierowców

Całkowicie zamknięte dla ruchu zostały zamknięte dwa odcinki: od skrzyżowania z Alejami Trzech Wieszczów do skrzyżowania z ul. Kazimierza Wielkiego oraz od skrzyżowania z ul. Głowackiego do końca remontowanego odcinka, a więc do pętli Bronowice i skrzyżowania z ul. Rydla. Dodatkowo, na odcinku od skrzyżowania z ul. Kazimierza Wielkiego do Głowackiego i Piastowskiej mamy możliwość przejazdu w jednym kierunku, tylko w stronę Bronowic. W przeciwnym kierunku, do centrum, sugerowaną trasą objazdu jest ulica Lea. Możliwy jest więc przejazd z ul. Lea do placu Inwalidów i skręt w stronę Alej.

Ruch jednokierunkowy obowiązuje na ul. Kazimierza Wielkiego, Rydla (na odcinku od ul. Jadwigi z Łobzowa do Bronowickiej), Młodej Polski oraz Podchorążych (od Kazimierza Wielkiego do Głowackiego). Przejazd poprzeczny przez remontowany odcinek nie jest możliwy, z dwoma wyjątkami: na drugą stronę przejedziemy al. Kijowską (w obydwie strony) oraz ulicą Józefitów (uwaga – ruch jednokierunkowy będzie obowiązywał w odwrotnym kierunku).

Mieszkańcy bmogą dojechać do swoich posesji, ale tylko na wewnętrzne parkingi, ponieważ miejsca parkingowe będą zlikwidowane. Do budynków dojadą też taksówki czy samochody z dostawami.

Parkingi

Dla mieszkańców, którzy parkują samochód na ulicach objętych inwestycją, a nie zamierzają z niego korzystać przez dłuższy czas, udostępnionych zostało około tysiąc miejsc postojowych wzdłuż al. 3 Maja oraz na parkingach przy stadionie Wisły. Otwarty jest parking od strony ul. Reymonta oraz dostępna część miejsc od strony Błoń. Z parkingów nie będzie można korzystać w dni, w których na stadionie będą odbywać się mecze. Najbliższe takie wydarzenie już we wtorek, 25 września. Terminy wyłączenia parkingów z użytkowania będą na bieżąco podawane na tablicach informacyjnych przy wjeździe na parking oraz na stronie internetowej www.zis.krakow.pl.

Dla osób dojeżdżających do Krakowa od strony Olkusza i Zabierzowa udostępnione są miejsca na tymczasowym parkingu P+R na terenie dawnego motelu Krak. Natomiast aby ułatwić kierowcom dojazd do miejsc postojowych w rejonie al. 3 Maja, częściowo będzie ona dwukierunkowa.

Dla pasażerów

Od soboty kursuje linia autobusowa 704 od Teatru Bagatela do Bronowic Małych. Autobusy zatrzymują się na przystankach na ul. Karmelickiej, by nie blokować ul. Dunajewskiego. Linia będzie kursować z częstotliwością co 3 minuty w godzinach 6–19, a także co 5 minut w pozostałych godzinach oraz w soboty i święta, za wyjątkiem okresu do godziny 9 w święta, kiedy będzie kursować co 7,5 minuty.

Trasa w stronę Bronowic: Teatr Bagatela – Dunajewskiego – Garbarska – Karmelicka – Pomorska – Kazimierza Wielkiego – Podchorążych – Piastowska – Lea – Młodej Polski – Jadwigi z Łobzowa – Rydla – Bronowicka – Balicka – Bronowice Małe.

Trasa w stronę centrum: Bronowice Małe – Balicka – Bronowicka – Podchorążych – Kazimierza Wielkiego – Łobzowska – Garbarska – Teatr Bagatela.

Dodatkowo uruchomiona zostanie linia uzupełniająca 713, kursująca na podobnej trasie, ale tylko do przystanku Głowackiego. Jedyną zmianą będzie odcinek w rejonie ul. Lea na trasie w stronę centrum. Autobusy w kierunku Teatr Bagatela będą kierowały się ulicami Piastowską, Lea, Smoluchowskiego i od przystanku Uniwersytet Pedagogiczny dalej po trasie linii nr 704 do Teatru Bagatela. Linia będzie kursować tylko w dni powszednie, w godzinach 6-10 oraz 14-19 co 6 minut.

Na odcinku Bronowice – Bronowice Małe pasażerów będą wozić tramwaje linii zastępczej 74. Jej kursowanie rozpocznie się jednak od 1 października. Możliwe, że przejazd na tym odcinku będzie bezpłatny. Musi o tym jednak zdecydować rada miasta. Złożenie takiego wniosku zapowiedział w czwartek prezydent Krakowa.

Zmiany w kursowaniu linii autobusowych i tramwajowych:

- linie nr 14 i 24 będą skierowane od Teatru Bagatela do pętli Cichy Kącik z dotychczasową częstotliwością;

- linia nr 64 zostanie zawieszona. W zamian przez cały tydzień będzie kursować linia 664;

- linia nr 73 zostanie utworzona zastępcza linia tramwajowa z połączenia linii nr 4, 44 z linią nr 13. Z Nowego Bieżanowa P+R po trasie linii nr 13 do Teatru Bagatela, następnie po trasie linii nr 4 do Wzgórz Krzesławickich. Kursuje z częstotliwością 7,5 minuty w szczycie oraz 15 minut poza. Co drugi kurs w godzinach szczytu skrócony do Kopca Wandy (oznaczenie literowe w rozkładzie jazdy);

- linia nr 78 - zostanie utworzona zastępcza linia tramwajowa z połączenia linii nr 8 i 20. Z Borku Fałęckiego po trasie linii nr 8 do Teatru Bagatela, następnie po trasie linii nr 20 do Małego Płaszowa. Kursuje z częstotliwością 7,5 minuty;

- linia nr 102 – w obu kierunkach (Krowodrza Górka - Bielany) pomiędzy ul. Podchorążych i al. Kijowską autobusy pojadą ul. Kazimierza Wielkiego;

- linia nr 664 - w kierunku Bronowic Małych od przystanku „Plac Inwalidów” po trasie linii nr 704. Z powrotem po trasie linii nr 704 do przystanku Teatr Bagatela i dalej po swojej trasie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały Krowodrza
comments powered by Disqus