Trwa wielka metamorfoza Teatru Groteska

Teatr Groteska w Krakowie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W lipcu rozpoczął się ostatni etap remontu w Teatrze Groteska. Teraz w obiekcie wymieniany jest sprzęt oświetleniowy, nagłośnieniowy i multimedialny. Wcześniej sporą metamorfozę przeszły sale teatralne mieszczące się w budynku przy ul. Skarbowej 2.

Całkowita wymiana scenicznego wyposażenia pozwoli na to, aby sprzęt był używany zarówno w Sali Teatralnej, jak i Kopułowej, oraz przy organizowanych przez Groteskę wydarzeniach takich jak m.in. Parada Smoków.

Teatr zyska wyposażenie niezbędne do modernizacji górnej mechaniki sceny, okotarowanie, wyposażenie sali edukacyjnej, sprzęt i narzędzia do produkcji spektakli i projektów edukacyjnych.

Widownie na nowo

To już końcowy etap prac. Wcześniej zostały zburzone i zbudowane na nowo dwie widownie.

– Tak naprawdę w salach zmieniło się wszystko. Położono nowe podłogi, wykładziny, zbudowano podesty, które zapewniają lepszą widoczność. Widzowie na pewno nie będą narzekać na fotele, ponieważ te niedawno zamontowane są o wiele wygodniejsze – mówił LoveKraków.pl w styczniu Michał Stankiewicz z Teatru Groteska. – Co ważne, pomieszczenia są wyposażone również w system ogrzewania. Do tej pory na temperaturę w salach znaczny wpływ miały temperatury na zewnątrz. Teraz się to zmieni.

Istotna jest też liczba miejsc. Teraz w spektaklach uczestniczy więcej widzów. W Sali Teatralnej znajduje się 280 miejsc (213 na parterze i 67 na balkonie), a w Kopułowej – 197.

Zakończenie remontu jest planowane na początek września. Wartość projektu współfinansowanego przez miasto to prawie 6 mln zł, z czego unijna dotacja wynosi ponad 4 mln zł.

Problemy z remontem

Przypomnijmy, że w lutym pojawiły się problemy związane z remontem. 14 lutego, w dniu rozwiązania umowy z wykonawcą prac, do budynku przy ul. Skarbowej 2 wszedł prokurator w asyście policjantów i zabezpieczył całą dokumentację.

Firmie zajmującej się modernizacją przedstawiono protokół inwentaryzacyjny, w którym wymieniono uchybienia. Przygotowali go rzeczoznawcy sądowi ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Dyrektor Adolf Weltschek podkreślał wówczas, że „rozstrzygnięte zostaną raz na zawsze wszystkie niedomówienia związane z tym, co się wydarzyło”.

– Czekam na rozwój wypadków i działania prokuratury. Mam nadzieję, że dotkną tych miejsc, których dotknąć by należało – ocenił.

Jak informuje nas jak informuje nas Michał Stankiewicz - pełnomocnik ds.promocji Teatru Groteska, „sprawa jest wciąż wyjaśniana w prokuraturze i teatr nie ma żadnych nowych wieści”.


comments powered by Disqus