Rok 2016 w polskim kinie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Pitbull. Niebezpieczne kobiety”, „Planeta Singli” i „Wołyń” to trzy polskie produkcje, które cieszyły się w 2016 roku największym zainteresowaniem wśród widzów. Jeżeli chodzi o zagraniczne filmy, to na pierwszym miejscu znalazła się animacja dla dzieci „Epoka lodowcowa 5”.

Ubiegły rok był naprawdę udany szczególnie dla polskich produkcji. Do 18 grudnia 2016 filmy rodzimych twórców obejrzało łącznie ponad 12 mln 765 tys. widzów. Warto podkreślić, że aż pięć tytułów, w tym długo oczekiwany „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego, miało ponad 1 mln widzów.

– Cała widownia w polskich kinach w 2016 roku to rekordowe 49 mln 789 tys. widzów. To jest znakomity rok dla kin, dystrybutorów i twórców – ocenia w rozmowie z LoveKraków.pl Rafał Jankowski z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

„Niebezpieczne kobiety” na pierwszym miejscu

Na czele zestawienia box office znalazły się dwa polskie filmy. To „Pitbull. Niebezpieczne kobiety” Patryka Vegi (2 663 164 widzów), „Planeta Singli” Mitji Okorna (1 917 379 widzów) i animacja „Epoka lodowcowa 5 ” (1 459 276 widzów). Jednym z najchętniej oglądanych filmów był również wspomniany już „Wołyń”, który obejrzało 1 433 824 widzów.

– Warto zwrócić uwagę na sukces Patryka Vegi i Mitji Okorna, bo to ich filmy są najchętniej oglądanymi tytułami tego roku. To nie tylko sukces frekwencyjny, sukces reżyserów, ale też sukces producentów filmów Vegi i Okorna – mówi Jankowski. – Potwierdza to, że w Polsce można zdobyć środki na produkcję filmu, jeśli przekona się prywatnych inwestorów i sponsorów projektem filmowym mającym szansę odnieść komercyjny sukces na niełatwym rynku dystrybucyjnym.

„Wołyń” długo oczekiwany

Jedną z najgłośniejszych premier ubiegłego roku był „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego, który do polskich kin trafił 7 października. Był to jeden z najczęściej oglądanych polskich filmów.

–  Widzowie od lat cenią tego reżysera, dodatkowo „Wołyń” był filmem oczekiwanym, co potwierdza znakomita frekwencja na tej przejmującej i świetnie zrealizowanej produkcji – tłumaczy Jankowski.

PISF współfinansował realizację filmu maksymalną możliwą dotacją w wysokości 6 mln zł.

Polacy wybierali animacje

Chociaż w tym roku miały miejsce premiery filmów takich jak „Przełęcz ocalonych”, „Zjawa”, „Lion. Droga do domu” czy „Batman v Superman. Świt rzeczywistości”, Polacy najchętniej wybierali animacje dla dzieci. Były to „Epoka lodowcowa 5 ”, która zgromadziła 1 459 276 widzów, „Sekretne życie zwierzaków domowych” z wynikiem 1 418 238 widzów i „Zwierzogród” - 1 263 864 widzów.

Multipleksy w cenie

Według szacunków, aż 80% widzów ogląda filmy w multipleksach. Tylko pozostałe 20% przypada na kina lokalne i studyjne.

– Warto jednak zauważyć, że udział małych w rynku kinowym stale wzrasta. Są coraz bardziej nowoczesne i przyjazne dla widza – informuje Rafał Jankowski. - PISF przekazuje potrzebne  środki na to, aby infrastruktura kinowa była stale modernizowana, powstawały nowe sale wyposażone w wygodnie fotele.  Instytut, co jest najważniejsze z punktu widzenia dostępu widza do nowości repertuarowych i komfortu projekcji, współfinansuje w ramach projektu cyfryzacji kin zakup zestawów do projekcji cyfrowych.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale