Rondo Czyżyńskie bardziej przyjazne rowerzystom

Rondo Czyżyńskie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W czwartek zmianie ulegnie działanie sygnalizacji świetlnej na Rondzie Czyżyńskim. Kierujący pojazdami, skręcający w prawo z al. Jana Pawła II (od strony Nowej Huty) będą musieli ustąpić pierwszeństwa rowerzystom korzystającym z przejazdu rowerowego na podobnych zasadach, jak ma to miejsce na większości skrzyżowań w Krakowie.

Jak informuje ZIKiT, głównym celem wprowadzenia zmiany jest poprawa warunków ruchu rowerowego w ciągu al. Jana Pawła II. Rondo Czyżyńskie stanowi zauważalną przeszkodę na ciągu trasy rowerowej łączącej Nową Hutę z centrum Krakowa.

– Dotychczas rowerzyści zmuszeni byli oczekiwać na kolejnych przejazdach (przez jezdnie i torowisko), co znacząco wydłużało czas podróży. Niestety często rowerzyści przejeżdżali na czerwonym świetle powodując niebezpieczne sytuacje. Do ZIKiT wpływały w tej sprawie liczne wnioski mieszkańców, które potwierdziły przeprowadzone przez nas obserwacje – informuje Michał Pyclik, rzecznik prasowy ZIKiT.

Zmian będzie więcej

Do tej pory wprowadzono już zmiany na skrzyżowaniu w rejonie przystanku tramwajowego „Białucha”. Rowerzyści nie są tam praktycznie zatrzymywani przez sygnalizację. Większe zmiany mające ułatwić ruch rowerzystów oraz dostępność Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Czyżynach przewidziane są także na skrzyżowaniu z ul. Życzkowskiego przy Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej.

Poprawa warunków ruchu powinna nastąpić także na al. Jana Pawła II, ponieważ zmianom ulegnie także czas wyświetlania zielonego sygnału dla pojazdów. Stanowi to odpowiedź na dynamiczne zmiany natężenia ruchu i związane między innymi z otwarciem kolejnej przeprawy mostowej przez Wisłę, która wpływa na wielkość ruchu na innych ulicach w mieście.


Podczas przebudowy ronda w 2014 r. zaprojektowano przejazdy dla rowerzystów w poziomie jezdni. Z uwagi na obowiązujące wówczas przepisy, nie było możliwości zaprojektowania działania sygnalizacji świetlnej w inny sposób, niż z podzieleniem ruchu rowerowego i pojazdów. Dopiero dzięki aktualizacji przepisów możliwe stało się wprowadzenie rozwiązania, które obowiązywać będzie od czwartku.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale