Rondo na Centralnej ciągle czeka na realizację

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Obiecywane od dawna rondo u zbiegu ulic Centralnej i Sołtysowskiej w Czyżynach ciągle czeka na realizację. Półtora roku po podpisaniu umowy pomiędzy miastem a deweloperem projekt jest gotowy i został niedawno upubliczniony na stronie ZIKiT. Na budowę inwestor ma jednak jeszcze dużo czasu.

O planach budowy ronda, które ma pomóc rozwiązać komunikacyjne problemy tego rejonu, pisaliśmy już kilkakrotnie. Informacji było jednak niewiele – ponieważ nowe połączenie ma zbudować deweloper realizujący swoje inwestycje przy ulicy Galicyjskiej, termin realizacji jest zależny od harmonogramu budowy. Umowy z ZIKiT opierają się zwykle na zasadzie, że układ drogowy ma być gotowy przed oddaniem danego budynku czy zespołu budynków do użytku.

Tak będzie i w tym przypadku. Deweloper musi wybudować rondo, zanim odda do użytku całość swojej inwestycji Centralna Park, ale nie później niż trzy lata od oddania pierwszego z budynków, których dotyczy umowa. To zaś, zgodnie z informacjami od dewelopera, nastąpi dopiero na przełomie marca i kwietnia.

Nie oznacza to jednak, że na nowe skrzyżowanie trzeba będzie jeszcze czekać ponad trzy i pół roku, bo firma chce już w przyszłym roku zakończyć inwestycję. – Obecnie jesteśmy na etapie uzgodnień szczegółowej koncepcji budowy ronda. LC Corp chce je wybudować w możliwie szybkim terminie, na który pozwolą procedury związane z uzyskaniem decyzji ZRID dla inwestycji – zapowiada Wojciech Sury, rzecznik prasowy LC Corp. Zastrzega przy tym, że przed uzyskaniem decyzji trzeba zdobyć wiele uzgodnień związanych z przebudową znajdującej się w pobliżu infrastruktury.

Sołtysowska zmieni przebieg

Rondo nie powstanie dokładnie w tym miejscu, w którym dziś spotykają się ulice Centralna i Sołtysowska, lecz nieco bliżej ulicy Nowohuckiej. Zamiast, tak jak obecnie, skręcać w prawo na ulicy Sołtysowskiej, pojedziemy więc prosto w stronę Centralnej i znajdziemy się na nowym rondzie. Odcinek Sołtysowskiej z zakrętem stanie się już tylko dojazdem do posesji.

Rondo będzie otoczone z każdej strony chodnikiem, a na przejściach dla pieszych powstaną wysepki umożliwiające bezpieczne przedostanie się na drugą stronę. Piesi zyskają też obustronne chodniki na nowym fragmencie ulicy Sołtysowskiej i na przebudowywanym – Centralnej. W razie potrzeby w przyszłości będzie tam można zbudować jeszcze jeden wlot. Zaprojektowana została też zatoka autobusowa.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale