Rozpocznie się wielki remont. Tramwaje powrócą dopiero w 2019 roku

Torowisko przy pl. Inwalidów fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Za kilka miesięcy wystartuje remont czterokilometrowego odcinka torowiska w ciągu ulic Królewskiej, Podchorążych oraz Bronowickiej. Oznacza to, że przez kilka miesiące Bronowice będą pozbawione dojazdu tramwajów.

Najprawdopodobniej na początku kwietnia rozpocznie się remont blisko czterokilometrowego odcinka torowiska. Urzędnicy ZIKiT w zeszłym tygodniu rozpisali przetarg na wykonawcę przebudowy ulic Królewskiej, Podchorążych oraz Bronowickiej. W ramach inwestycji wyremontowana będzie także pętla przy ulicy Rydla.

Rok na remont

Firma, która zdobędzie przetarg, będzie miała maksymalnie 12 miesięcy na wykonanie wszystkich prac. Tramwaje mają znów wrócić na torowisko po 10 miesiącach od chwili przekazania placu budowy. – Prace mogą być wykonane jednak szybciej, ponieważ w kryteriach oceny punktujemy za szybkość wykonania przejazdu dla tramwajów – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Iwona Król, wicedyrektor ZIKiT ds. inwestycji.

Robotnicy mają pracować od godziny 6 do 22, siedem dni w tygodniu. Urzędnicy zezwolili również na prowadzenie tzw. cichych robót w nocy. Wszystko po to, aby zminimalizować czas trwania remontu.

Autobusy zamiast tramwajów

Rozpoczęcie jednego z najtrudniejszych remontów infrastruktury torowej spowoduje odcięcie Bronowic od komunikacji tramwajowej. Taki stan potrwa najprawdopodobniej do lutego 2019 roku. – Nie ukrywanym, że jest to trudne zadanie. Średnio w ciągu godziny przewozimy tym odcinkiem sześć tysięcy osób, dlatego będziemy musieli puszczać autobusy zastępcze co minutę lub dwie – tłumaczy Łukasz Franek, wicedyrektor ZIKiT ds. transportu.

Wszystko wskazuje na to, że część ulicy może być wyłączona z ruchu dla niektórych samochodów. Ulicami równoległymi do Królewskiej poruszać będą mogli się mieszkańcy oraz autobusy komunikacji miejskiej. – Dopiero rozważamy taki scenariusz, ale będziemy musieli zrobić wszystko aby pojazdy MPK nie utknęły w korkach – podkreśla Franek.

Koszty remontu nie są jeszcze znane. ZIKiT na inwestycję ma zarezerwowane blisko 50 milionów złotych.

Równocześnie modernizacja ul. Karmelickiej

Gruntowny remont ulic torowiska od skrzyżowaniami z Alejami Trzech Wieszczów do pętli Bronowice ma być także wykorzystany do modernizacji ulicy Karmelickiej. Ostateczna decyzja, czy płyty oraz szyny będą wymieniane zapadnie dopiero za kilka tygodni. Powodem jest na razie brak pieniędzy na to zadanie.

– Analizujemy zakres prac, jakie koniecznie trzeba wykonać przy remoncie infrastruktury torowej na ulicy Karmelickiej. Dopiero za jakiś czas będziemy znali konkretny kosztorys – informuje Michał Pyclik, rzecznik urzędu.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale