Rusza remont Igołomskiej. Ma być przez cały czas przejezdna

Archiwum fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Ulica Igołomska, która przez lata była uznawana za jedną z najbardziej zniszczonych w całym mieście, doczekała się remontu. Trwa już procedura przekazania placu budowy wykonawcy, w najbliższym czasie zobaczymy tam sprzęt budowlany i znaki informujące o utrudnieniach.

To będzie już ostatni etap przebudowy ulicy. W połowie ubiegłego roku zakończyły się prowadzone przez miasto prace na skrzyżowaniu Igołomskiej z Brzeską. Równocześnie odcinek ulicy i torowiska przebudowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, w ramach budowy węzła drogi S7 (uruchomienie nowego odcinka jest planowane na 22 lipca).

Wszystko do wymiany

Teraz rozpoczynają się prace na najdłuższym, 7,5-kilometrowym odcinku pomiędzy skrzyżowaniami z ulicami Giedroycia i Brzeską. Oprócz nowej jezdni powstaną tam ścieżki rowerowe i chodniki, zostaną również przebudowane wiadukty kolejowe, przewidziana jest budowa zatok i przystanków autobusowych.

Pojawią się bezkolizyjne, dwupoziomowe skrzyżowania (w rejonie ul. Czeczeńskiej i Rzepakowej). Piesi zyskają nowe przejścia. Projekt przebudowy uwzględnia też dostosowanie ulicy do przyszłej przebudowy torowiska tramwajowego. Niestety, na razie w planie są tylko odcinki przy przejazdach, przejściach dla pieszych i przystankach, a cała linia tramwajowa będzie przebudowana w późniejszym terminie. Już teraz pasażerowie doczekają się jednak nowej pętli autobusowo-tramwajowej.

Określony w przetargu termin zakończenia przebudowy to koniec grudnia 2019 roku. Wykonawca jednak wcześniej, bo do końca sierpnia 2018 roku, będzie musiał wykonać najważniejsze prace – tak żeby np. można było już przywrócić ruch tramwajów.

Ruch będzie utrzymany

– W tym momencie wykonawcy ustalają dokładny harmonogram robót i kształt zmian w organizacji ruchu na placu budowy. Wiele wskazuje na to, że front robót uda się ustawić w taki sposób, by utrzymać ruch samochodowy na ul. Igołomskiej – zapowiada Michał Pyclik, rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Szczegóły zmian w organizacji ruchu zostaną dopiero podane do wiadomości.

To będzie największa inwestycja drogowa realizowana w tym roku. Miastu udało się jednak pozyskać unijne środki, które pokryją zdecydowaną większość jej kosztów. W lutym w Centrum Unijnych Projektów Transportowych została podpisana umowa, która opiewa na prawie 180 milionów złotych.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale