Ruszają prace przy wiadukcie na ul. Miodowej

fot. Materiały prasowe

W tym tygodniu ruszyły prace budowlane związane z modernizacją wiaduktu kolejowego przecinającego ul. Miodową. Dzięki inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na trasie Kraków Płaszów – Kraków Główny mieszkańcy mają zyskać bezpieczne przejście pod torami i więcej przestrzeni. Tym samym XIX-wieczny nasyp kolejowy zostanie zamieniony na estakadę.

Modernizacja zabytkowego obiektu na ul. Miodowej odbywa się w ramach inwestycji polegającej na rozbudowie linii kolejowej pomiędzy Krakowem Głównym a Podłężem. W jej ramach powstaną m.in. dwa dodatkowe tory dla kolei aglomeracyjnej na odcinku do Krakowa Płaszowa, nowe przystanki oraz dwa nowe mosty na Wiśle. Pomiędzy ul. Kopernika a ul. Miodową powstaną dwie estakady, po których poruszać się będą pociągi obsługujące zarówno połączenia lokalne jak i dalekobieżne.

Nowe przejście

Wiadukt przecinający ul. Miodową znajduje się w szczególnym miejscu tej inwestycji. To właśnie w tym miejscu estakada, którą pociągi będą się poruszać od stacji Kraków Główny, będzie się kończyć i przechodzić w nasyp kolejowy. Zarówno na nasypie jak i estakadzie poprowadzone zostaną cztery tory, a więc teren kolejowy zostanie znacznie poszerzony. – Obiekt będzie odnowiony. Zachowa zabytkowy charakter i będzie „otoczony” nowymi estakadami – zapewnia PLK.

PLK poprawią zarazem bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, którzy przemierzają ul. Miodową i kierują się w stronę cmentarza żydowskiego i ul. Siedleckiego. Specjalnie dla nich wybudowane zostanie dodatkowe, nowoczesne, przejście pod torami. Dzięki temu nie będą musieli już korzystać z wąskiego tunelu, który będzie obsługiwał tylko ruch samochodowy.

Budowa przejścia pod torami realizowana będzie etapami, ponieważ konieczne jest zachowanie ruchu pociągów w trakcie prowadzenia prac. Pierwsze roboty ruszyły już w zeszłym tygodniu. – Na bazie doświadczeń uzyskanych przy realizacji innych obiektów, czyli Prądnickiej i Kopernika, dostosowując założenia technologiczne i organizacyjne robót do warunków miejskich, staramy się tak prowadzić roboty, by przejazd i przejście dla pieszych były otwarte jak najdłużej –  informuje PKP PLK.

Pięć miesięcy wyłączenia

Organizacja zaplanowana jest do 19 marca. Później planowane jest czasowe zamknięcie wiaduktu (około pięć miesięcy) dla ruchu samochodowego. W tym czasie zostanie utrzymane bezpieczne przejście dla pieszych. Zakończenie wszystkich prac budowlanych w rejonie ul. Miodowej planowane jest na drugą połowę 2020 roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Grzegórzki
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale