Rynek Krowoderski przestanie być parkingiem?

Dzielnica V Krowodrza fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W najbliższy czwartek, 30 marca, odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o Krowodrzy”. Tym razem tematem rozmowy będzie „Łobzów: Pałac, Park, przestrzeń wspólna”.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.30 przy ul. Królewskiej 59 w Bibliotece Kraków. Tematyka rozmowy będzie związana z parkiem w Łobzowie pomiędzy ul. Podchorążych a Młynówką Królewską oraz Pałacem Królewskim, w którym zwycięstwo pod Wiedniem świętował Jan II Sobieski.

– To najbardziej historyczne miejsce aktualnej Krowodrzy. Poza tradycją wiejsko-ogrodniczą, rzemieślniczą, przemysłową i poprzemysłową, Krowodrza ma jeszcze jedną: królewską. Czas najwyższy do niej wrócić. Tym bardziej że pojawił się pomysł lepszego udostępnienia tego terenu Mieszkańcom a także stworzenia strefy uspokojonego ruchu między Uniwersytetem Pedagogicznym, a Pałacem w Łobzowie – mówi Łukasz Mańczyk, pomysłodawca cyklu Porozmawiajmy o Krowodrzy i radny Dzielnicy V Krowodrza.

Autorką koncepcji jest profesor Anna Kantarek, kierownik Zespołu Przestrzeni Architektonicznych Politechniki Krakowskiej. Wiele lat temu stworzyła koncepcję Rynku Krowoderskiego, czyli lokalnego centrum u zbiegu najważniejszych dzielnicowych ulic, który jest stopniowo wdrażany w życie.

–  O ile rynek to dziś parking, którego teren chcemy przekształcić w przestrzeń wspólną, to za Pałacem i Parkiem w Łobzowie stoją także argumenty tradycji. Być może uda się szybciej przywrócić Krakowianom Park i Pałac, a wtedy łatwiej pójdzie z Rynkiem Krowoderskim, bliższym centrum Krakowa? I w ten sposób będziemy mieli kolejne dwa często uczęszczane miejsca na mapie dzielnicy – dodaje Mańczyk.

Po latach wspólnych ze studentami działań, profesor Anna Kantarek będzie gościem spotkania.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale