SABMiller wycofuje się z Krakowa, będą zwolnienia?

fot. Krzysztof Kalinowski

Międzynarodowy koncern produkujący piwo i napoje bezalkoholowe SABMiller planuje zamknąć centrum usług transakcyjnych w Krakowie. Obecnie firma negocjuje z pracownikami oddziału krakowskiego, których dotyczy problem.

Przypadek firmy, która jest drugim co do wielkości browarem na świecie, jest ciekawy z dwóch powodów. W najnowszym rankingu Tholons Top 100 Outsourcing Destinations, Kraków jest europejskim liderem, jeśli chodzi o obsługę procesów biznesowych. Daleko za nim znalazła się Warszawa (32) oraz Wrocław (65). Wynika to z tego, że inwestorzy chcący ulokować swoją siedzibę w Europie, w pierwszej kolejności wybierają Kraków. Po drugie SABMiller otworzył swoją siedzibę w naszym mieście dopiero w ubiegłym roku.

Co jest powodem?

– SABMiller utworzył centrum w Krakowie, aby zapewnić transakcyjne usługi biznesowe dla swoich globalnych rynków. Jednak po dokonaniu przeglądu działalności, firma zdecydowała się na outsourcing całej tej pracy do wyspecjalizowanych dostawców. W związku z tym zamierza zamknąć centrum. Trwają konsultacje z 55 pracownikami pracującymi do tej pory w centrum – mówi Richard Farnsworth, rzecznik prasowy SABMiller.

Rozpoczęło Google

Na początku roku pojawiła się informacja, że ze swojej siedziby w Krakowie może zrezygnować również Google. Firma zaproponowała swoim pracownikom przenosiny do oddziałów w innych miastach, w tym między innymi do Warszawy oraz poza granice Polski. Oficjalnym powodem jest scalenie oddziałów przedsiębiorstwa. Do tej pory w krakowskim biurze funkcjonującym od 2006 roku pracowało około 100 inżynierów.

Mimo prawdopodobnego zamknięcia oddziałów wyżej wymienionych firm, rynek usług w Krakowie w dalszym ciągu czeka dynamiczny rozwój. Według Agaty Piątek, menadżera regionalnego Hays Poland, trend ten będzie utrzymywał się przez kolejne lata.

– Rynek usług w dalszym ciągu bardzo dynamicznie się rozwija. Przewidywania są takie, że tylko w tym roku powstanie osiem tysięcy nowych miejsc pracy w tym sektorze w Krakowie. Według danych z końca ubiegłego roku, do tej pory pracowało 30 tysięcy osób. Z roku na roku odnotowywany jest rozwój na poziomie ok. 20%. Kraków już jest mekką outsourcingu w Europie i wygląda na to, że będzie kontynuował to przez najbliższe lata – stwierdziła Piątek w rozmowie z LoveKraków.pl.

News will be here