Sąd zdecyduje czy można sprzedawać alkohol w godzinach nocnych

Sąd administracyjny fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dopiero we wtorek 15 stycznia dowiemy się czy Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważni uchwałę rady miasta w sprawie ograniczenia sprzedaży alkoholu na terenie Starego Miasta

Przypomnijmy – w ubiegłym roku samorządowcy przyjęli uchwałę zakazującą sprzedaży alkoholu w godzinach od 22 do 6, wyłącznie w dzielnicy pierwszej.

Konsultacje tylko w jednej dzielnicy

Uchwałę rady zakwestionował właściciel sieci sklepów „Kocyk”. Pełnomocnik przedsiębiorcy mówił, że wprowadzone przez radnych ograniczenia naruszyły konstytucyjną zasadę równości obywateli wobec prawa. – Sąd powinien bezpośrednio zastosować przepisy konstytucji i unieważnić uchwałę – mówił pełnomocnik skarżącego.

Adwokat dodał, że w ocenie skarżącego powinny być przeprowadzone konsultacje społeczne nie tylko z mieszkańcami Starego Miasta, ale również sąsiednich dzielnic. Według prawnika, zakaz sprzedaży alkoholu na terenie pierwszej dzielnicy spowodowałaby „migracje osób chcących nabyć alkohol”.

Urząd nie wykonał analizy

Sędziowie poprosili przedstawicielkę Urzędu Miasta Krakowa broniącą uchwały, aby poinformowała czy urzędnicy przed przyjęciem nowego prawa przygotowali analizy lub opracowania dotyczące związku nocnej sprzedaży alkoholu z zakłócaniem porządku publicznego przez osoby nietrzeźwe.

Po wykonaniu telefonu do magistratu, Urszula Theodorikas stwierdziła, że urząd nie wykonał takich opracowań. Pytana przez dziennikarzy, dlaczego urzędnicy nie stworzyli analiz, odpowiedziała, że „nie mamy takiego obowiązku ustawowego”.

Sąd wyrok w sprawie uchwały ma wydać we wtorek 15 stycznia.

comments powered by Disqus