Senior w roli głównej

Dzień Seniora organizowany przez krakowski ZUS fot. mat.prasowe ZUS

Jak senior może dbać o swoje bezpieczeństwo? Właśnie na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy organizowanego przez krakowski ZUS Dnia Seniora. Jak się okazuje, znana już metoda „na wnuczka” to przeżytek.

Oszuści stają się coraz bardziej kreatywni w kradzieży oszczędności od starszych osób. Metoda oszustwa „na wnuczka” w ostatnim czasie przybiera inne formy, m. in oszustwa „na pracownika opieki społecznej”, a nawet „na funkcjonariusza policji”.

–  Osoby starsze są w większym stopniu narażone, na to aby stać się ofiarami przestępców. Nierzadko są to osoby samotne, schorowane, a oszuści wykorzystują ich dobroć, łatwowierność oraz chęć pomocy osobom bliskim. Dlatego tak ważne jest uświadomienie im podstawowych zasad bezpieczeństwa. Ta wiedza w wielu przypadkach pozwala na uniknięcie wielu życiowych dramatów – mówiła w trakcie wydarzenia Beata Wcisło, podkomisarz z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, koordynator działań w zakresie bezpieczeństwa seniorów.

Policjantka wspomniała też o zagrożeniach związanych m. in.: z przestępczością internetową, wpuszczania do mieszkania osób nieznajomych, czy przedkładaniem do podpisu różnych umów.

Pokazy „cudownych” produktów

Do wyłudzeń pieniędzy os seniorów dochodzi również podczas pokazów konsumenckich. Zaproszenie na badania lekarskie, informacja o wycieczce zagranicznej, które w rzeczywistości okazują się pokazem cudownych garnków, sprzętu AGD, albo innych produktów.

Podczas takich imprez klientów podstępem skłania się do zakupu rzeczy wątpliwej jakości po mocno zawyżonych cenach.

Całościowa ochrona praw konsumenckich osób starszych, w szczególności emerytów, rencistów, osób samotnych, schorowanych wymaga współdziałania i wymiany doświadczeń szeregu instytucji. Jednak szczególnie istotna jest edukacja konsumencka takich osób. Najlepszą formą są bezpośrednie spotkania z konsumentami i uświadomienie im ich prawpodkreślał Jerzy Gramatyka, Miejski Rzecznik Konsumentów w Krakowie.

Podczas Dnia Seniora nie mogło zabraknąć również tematu bezpieczeństwa, a zwłaszcza w odniesieniu do użytkowników rowerów.

Od kuchni

Dzień Seniora był także okazją do spotkania z siostrą Anastazją Pustelnik – popularną autorką książek kulinarnych, siostrą ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, która od lat gotuje i piecze dla krakowskich jezuitów.

Jej książki kulinarne sprzedały się dotąd w łącznym nakładzie kilku milionów egzemplarzy. Siostra Anastazja opowiedziała o popularnych przepisach na rozgrzewające dania w czasie jesiennej aury. Na koniec podpisywała swoje książki kucharskie.

Uczestnicy Dnia Seniora mogli skonsultować się z doradcą emerytalnym ZUS. Dostępne były również stoiska  Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Konwentu Bonifratrów z Krakowa oraz Wydawnictwa WAM.

comments powered by Disqus