Sesja Rady Miasta Krakowa ws. Zakrzówka [NA ŻYWO]

fot. Krzysztof Kalinowski
Radni zajmą się dziś planem zagospodarowania dla obszaru Zakrzówka. Specjalnie dla Czytelników LoveKraków.pl będziemy relacjonować obrady, które dotyczą tak kluczowej sprawy dla mieszkańców naszego miasta.

 

14:27 Plan zagospodarowania przestrzennego został przyjęty! Wynik głosowania: 25 radnych zagłosowało za, czterech były przeciw reszta się wstrzymała. Radny Jerzy Woźniakiewicz był w grupie osób przeciwnych.


 

14:22 Radni miejscy podjęli decyzję i odrzucili wszystkie poprawki radnych: Gilarskiego, Ptaszkiewicza i Pietrusa.

 

Skandal #rmk Kraków zniszczyła Zakrzówek dając możliwość zabudowy ponad 1000 mieszkań. Mogliśmy zrobić Krakowski Central Park

— Sławek Ptaszkiewicz (@Ptaszkiewicz) lipiec 9, 2014

 


13:07 Zakończono drugie czytanie projektu planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „św. Jacka - Twardowskiego”. Teraz przerwa w obradach. Głosowanie nad projektem odbędzie się późnym popołudniem.

12:58 Trwają przepychanki kto manipuluje, a kto nie i kto kogo chce zdyskredytować. 

12:54 Grzegorz Stawowy: - Sporny teren znajduje się w specyfikacji silnej zabudowy śródmiejskiej.

12:50 Jerzy Sonik: - Nie poddałem się terrowowi komunistycznemu, to nie poddam się internetowemu. Andrzej Hawranek: - Sprawa powinna trafić do prokuratury.

12:49 Marta Patena przeczytała kilkanaście maili od osób, które absolutnie nie wysyłały żadnych wiadomości do radnych miejskich.

12:40 Sławomir Ptaszkiewicz: - Sprawa jest skomplikowana i prosta. De facto dyskutujemy o jednej rzeczy: czy chcemy zieleni w tej postaci, czy psuć dokładając zabudowę. Jeśli zdecydujemy się na zieleń – mamy jeden z najpiękniejszych parków w Europie. Zabudowa rodzi problemy.

12:41 Przedstawiciel UMK: - Wątpię, aby została przyjęta we wrześniu strefa ochronna dla gniewosza.

12:33
Elżbieta Koterba: Nie będę się bronić w inny sposób, tylko zacytuje moich przedmówców. Jeśli ma być sama zieleń w danych obszarze, to 100% przy zaskarżeniu, plan zostanie uchylony. 70% powierzchni biologicznie czynnej, wymusza, że obiekt na działce właściciela nie będzie duży.

12:30 Jan Broniec, Tak dla Zakrzówka: Stoją przed państwem jako obrońca planu. Mieszkańcy Zakrzówka spowodowali, że ten plan w ogóle wszedł w życie. Mieszkańcy uważają, że plan powinien zostać uchwalony, bo nie zamyka się to na spornym rejonie, tylko ich domach i działkach.

Ten projekt to kompromis. Nie powinno być odwrotu. Musimy przeciąć ten węzeł gordyjski. Ci co krzyczą, to nie są społecznicy, tylko partia polityczna

12:22 Marcin Kruszelnicki, Zielony Zakrzówek: - Zostały zignorowane informacje na temat obecności gniewosza na tym terenie. Planiści powinni to zbadać i wprowadzić poprawki do planu. Jeśli chodzi o odszkodowania, gdy zostanie wprowadzona „zielona” poprawka, to jest to nieprawda. Ponieważ na tym terenie nie ma żadnych prawomocnych WZ-etek. Wprowadzenie zieleni nie spowodowuje roszczeń.Wyłączenie terenu z rekreacji, bo jest tam gniewosz, jest nieprawdą. Nic nie przeszkadza rozmnażać się gadowi.

12:08 Jolanta Kapica, Przedstawicielka Zielonego Zakrzówka: - Biuro planowania przestrzennego nie zainteresowało się informacjami o gniewoszu. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zabezpiecza się, mówiąc o badaniach. Wczoraj wieczorem trafiła do nas opinia pracowników naukowych UJ. Tam jest mapa, która pokazuje, jaki teren powinien być ochroniony. O ten teren właśnie nam chodzi. Przyjmując plan w zaproponowanym kształcie robicie coś niezgodnego z prawem. Ta wyznaczona strefa pokrywa się z parkiem. My chcielibyśmy zająć się tym terenem, aby miejsca rekreacji nie kolidowały z siedliskami węża.

12:00 Mariusz Waszkiewicz: - Miałem stanowisko, ale po tym, co powiedział pan Stawowy i pani Koterba, powiem coś innego. Wokół tego projektu narosło wiele dziwnych opowieści. Mówi się, że strona społeczna kłamie, bo na skałkach się nie buduje. To prawda. Bloki są zaprojektowane 150 m od zalewu, kilka metrów od stanowiska gniewosza oraz modraszka. Jeśli to jest ochrona przyrody, to ciężko komentować. Nie da się ochronić procesów przyrodniczych, a to tylko gwarantuje ochronę roślin i zwierząt.

Państwo radni, wiedzieliście, że tam występuje gniewosz i nie będzie można tego terenu zabudować, a mimo tego przeznaczyliście teren pod zabudowę. Roszczenia pieniężne będą do miasta, a nie do województwa.

11:50 Wiceprezydent Koterba: Jeśli powstanie strefa ochronna, to strefa będzie wyżej studium. Plan chroni ten teren, chroni rośliny oraz węża. Musimy pamiętać, że prowadziłam rozmowy z inwestorami – prosiłam, aby nie budowali na WZ, wstrzymywaliśmy to, aby nie było chaotycznej zabudowy. Teraz, na wieść o tym, że plan może nie być uchwalony, musimy znów uruchomić WZ-etki. Jeśli planu nie będzie, to ja wiem, że zostanie złożona WZ na wysokość 25 metrów. Mówię to wszystko z dbałości o ten teren. Jest szansa, aby uchronić ten obszar. Dla dobra mieszkańców, trzeba ten plan uchwalić. Na marginesie, pamiętajmy, że również ten plan to przeszkoda w przelotności drogi św. Jacka, aby nie stał się skrótem.

11:50 Grzegorz Stawowy: Nie jest tajemnicą, że w tym obszarze występują cztery stanowiska gniewosza. Węża nie znaleziono tam 2 tygodnie temu. Mamy informacje o tym od 2008 roku. Właściciele terenu o tym wiedzieli. RDOŚ musi wprowadzić strefę ochronną do 100 metrów od stanowiska węża. To jest ochrona ścisła. Nie można na takim obszarze w jakikolwiek sposób ingerować. RDOŚ musi się zdecydować, czy rozszerzy obszar ochronny do 500 m. Ale wtedy pojawia się problem, bo już tam są budynki. Obszar do 100 m będzie na 100% wyłączony z zabudowy. Więc właściciel nie będzie mógł budować nawet na terenach budowlanych.

Badania gniewosza powinny trwać przynajmniej do 2016 roku. Jeśli chcemy czekać, to nie wiem, czy to ma sens. Bo nie będziemy mogli realizować żadnych inwestycji, jeśli nie uchwalimy studium zagospodarowania przestrzennego.

Po uchwaleniu studium powinna zostać podjęta decyzja o wyłączenia tego terenu spod zabudowy. Możemy robić to równolegle z badaniami nad gniewoszem. Więc dziś odrzućmy poprawki, bo nie akceptuje wymuszania głosowania zapisów niezgodnych z prawem. Uważam, ze wszystkie poprawki powinny zostać odrzucone. A radni powinni głosować zgodnie ze swoim sumieniem nad planem.

11:43 Grzegorz Stawowy: Nikt nie wie, o co chodzi. I nikt nie wie, czy uda się stworzyć park. Na razie to wszystko zamraża teren. Nie będzie raczej możliwe zbudowanie tam miejsc rekreacyjnych. Ten teren będzie praktycznie niedostępny.

11:33 Włodzimierz Pietrus: Czy jeśli rada wprowadzi zabudowę między ul. Wyłom i św. Jacka, to czy tam zabudowa powstanie? Druga sprawa: wszystko zmierza do tego, że nie uda nam się wprowadzić terenu zielonego przy Zakrzówku, więc chcemy wrócić do koncepcji z poprzedniej kadencji, która ograniczy zabudowę w okolicach Zakrzówka. To wymaga dłuższej procedury. Uważamy, że w ten sposób zabezpieczymy teren Zakrzówka przed zabudową.

11:38 Sławomir Ptaszkiewicz: - Dziś jest kluczowy moment. Musimy zdecydować, czy chcemy parku, czy nie. Jeśli nie przerwiemy błędnego koła, będziemy tkwić w tym matriksie bez końca. Miasto powinno stworzyć tam park. Pomimo trudności proceduralnej, musimy wyrazić wolę o stworzeniu parku. To jedyna droga. Po drugie, trzeba negocjować. Jeśli wydział skarbu będzie wiedział, że będzie tam teren zielony, będzie mógł negocjować wykup terenu.

11:33 Rozpoczyna się dyskusja radnych. Mirosław Gilarski: - Jest przygotowywana ekspertyza nt. występowania gniewosza na spornych terenach. Zgłaszam wniosek formalny o odroczenie głosowania na po wakacjach.

11:33 Elżbieta Koterba, wiceprezydent ds. rozwoju miasta: Jeżeli chociaż jedna poprawka zostanie przyjęta, projekt planu będzie musiał być procedowany od samego początku. To powoduje zupełnie nowe opracowanie tego dokumentu.

11:31 Radny Pietrus chciałby przeprowadzenia badań hydrogeologicznych przed rozpoczęciem robót budowlanych (chodzi o podziemne garaże). Prezydent negatywnie, ponieważ nie jest to zgodne z innymi aktami prawnymi. 

11:26 Zdaniem prezydenta, opartym na badaniach, strefa buforowa w postaci terenów zielonych zabudowy od kumaka nizinnego nie jest potrzebna.

11:24 Prezydent uważa, że dopuszczalne jest budowanie bloków z płaskimi dachami oraz garaży podziemnych.

11:17 Prezydent negatywnie zaopiniował poprawki radnych: Ptaszkiewicza, Gilarskiego i Pietrusa. Sławomir Ptaszkiewicz domagał się ustanowienia terenów zielonych na obszarze „Rejon św. Jacka – Twardowskiego”.

11:12 Mariusz Waszkiewicz, prezes Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody zapytany o to, jak może przebiegać dzisiejsze głosowanie, unika jednoznacznej odpowiedzi. Twierdzi, że poprawka zgłoszona przez Sławomira Ptaszkiewicza o utworzenie na spornym obszarze terenów zielonych zostanie odrzucona.

10:41 Radni za około 30 minut zajmą się projektem planu zagospodarowania dla terenów przy Zakrzówku. Obecnie mamy przerwę.

10:21 Sławomir Ptaszkiewicz, radny niezależny mówi dla LoveKraków.pl: - Trzeba podjąć decyzję, że cały obszar ma być zielony i rozpocząć procedurę pozyskiwania terenów pod park.

10:16
Pod magistratem kilkuosobowa grupa z Modraszek Kolektyw głośno domaga się odrzucenia obecnego projektu planu.

10:13 Dopiero teraz rozpoczyna się sesja. Radni w kuluarach rozmawiają głównie o Zakrzówku.

10:08
Radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości będą prawdopodobnie za uchwaleniem planu dla Zakrzówka. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa przekonuje: - Naszego miasta nie stać, żeby deweloperom wypłacić 100 mln zł odszkodowania – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Józef Pilch.
News will be here