SKOZK rozpoczyna sezon remontów. Dziesięć kluczowych projektów

Narożna kamienica przy ul. Dietla i Stradomskiej to jeden z ponad stu obiektów, które w tym roku mają szansę na dofinansowanie remontu ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. O części z nich już wiemy: to kluczowe projekty, które otrzymają zapewnienie trzyletniego finansowania.

We wtorek w siedzibie Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa proboszcz Parafii Mariackiej ks. Dariusz Raś odebrał promesę na dofinansowanie kompleksowej konserwacji Ołtarza Wita Stwosza. Łącznie w latach 2017-2019 Komitet przeznaczy na ten cel ponad 6,7 mln zł, czyli 85% wartości całego projektu.

Choć już wcześniej SKOZK przy przyznawaniu dotacji dbał o ciągłość realizacji rozpoczętych już prac, w tym roku po raz pierwszy zdecydował się na nową formułę, z zapewnieniem trzyletniego finansowania najważniejszych projektów. Wśród nich, oprócz konserwacji ołtarza Wita Stwosza, znalazły się m.in. kompleksowa odnowa budynku towarzystwa „Sokół” przy ul. Piłsudskiego, zakończenie odnowy Synagogi i Cmentarza Remuh przy ul. Szerokiej, utworzenie Muzeum Polskiej Prowincji Dominikanów, odnowa sarkofagów na Wawelu oraz krużganków klasztoru franciszkanów i otwarcie ich dla zwiedzających.

Jak mówi dyrektor biura SKOZK Maciej Wilamowski, do listy dziewięciu projektów dołączy najprawdopodobniej jeszcze jeden, związany z odnowieniem budynków kompleksu Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenału i średniowiecznych baszt.

Ostatni etap oceny

Do rozdysponowania na pozostałe projekty pozostanie jeszcze prawie 20 milionów złotych. – Trwają oceny wniosków. Jest ich prawie 250, więc jest z czego wybierać. Dofinansowanie otrzyma ok. 50-60% z nich – mówi dyrektor Wilamowski.

Najbardziej widocznym efektem działań SKOZK są remonty elewacji, dzięki którym już wiele obiektów w centrum Krakowa zyskało nowe oblicze. Tak będzie i w tym roku. – Będzie kilka dużych i bardzo ciekawych realizacji, które mieszkańcy na pewno zauważą. Liczymy np. na remont wielkiej kamienicy na rogu ulic Stradomskiej i Dietla. Ona ma bardzo złożoną strukturę własnościową i pewne nieporozumienia pomiędzy współwłaścicielami przez wiele lat blokowały możliwość realizacji remontu. Wydaje się, że teraz wszystko jest na dobrej drodze – mówi Wilamowski.

Dużą różnicę przyniesie też planowany remont elewacji budynku Komunalnej Kasy Oszczędnościowej przy placu Szczepańskim, u zbiegu z ulicą Reformacką. To jeden z ostatnich budynków przy placu, który nie przeszedł jeszcze renowacji.

Decyzje co do ostatecznej listy projektów członkowie Komitetu podejmą w drugiej połowie marca.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
News will be here