Słynna białoruska noblistka z wizytą w Krakowie

fot. Paulina Frączek/LoveKraków.pl

Już niebawem Kraków odwiedzi Swietłana Aleksijewicz, białoruska reporterka i laureatka literackiej Nagrody Nobla z 2015 roku. 4 września spotka się ze swoimi czytelnikami w Międzynarodowym Centrum Kultury.

Swietłana Aleksijewicz została laureatką Nagrodą Nowa Kultura-Nowej Europy im. Stanisława Vincenza przyznawanej podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Białoruska reporterka tworząca w języku rosyjskim już 4 września spotka się ze swoimi czytelnikami w Międzynarodowym Centrum Kultury o godzinie 20.00. Poprowadzi je Łukasz Wojtusik.

Aleksijewicz jest twórczynią reporterskiej metody zwanej „powieścią zbiorową” lub „powieścią-oratorium”. W 2015 roku została uhonorowana Nagrodą Nobla. Kraków odwiedziła również podczas 7. edycji Festiwalu Conrada.

Bezpłatne wejściówki na spotkanie są dostępne w portalu Evenea: https://spotkanie-z-aleksijewicz.evenea.pl.

Żądali usunięcia tabliczki

Przypomnijmy, że w 2016 roku Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie domagało się usunięcia tabliczki honorującej białoruską noblistkę.

– Powodem naszego apelu jest fakt, że białoruska laureatka literackiej nagrody Nobla powiedziała podczas spotkania z czytelnikami w Nowym Jorku, że Polacy najgorzej ze wszystkich traktowali Żydów w czasie II wojny światowej, a księża wprost na kazaniach mówili: „zabij Żyda” – tłumaczył dr Jerzy Bukowski, rzecznik POKiN.

Swietłana Aleksijewicz miała nie wycofać się ze swoich słów i potwierdziła je w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”. – Odpowiedzialność za pogromy Żydów ponoszą nie tylko faszystowscy prowokatorzy, ale i Polacy, którym płacono z to wódką, chlebem oraz cukrem – mówiła w dzienniku.

Przedstawiciele POKiN apelowali wówczas do prezydenta Krakowa, aby wezwał noblistkę do publicznych przeprosin.

Literackie ławeczki postawiono w ramach projektu Kody Miasta. Ławka z nazwiskiem Swietłany Aleksiejewicz znajduje się u wylotu ulicy świętej Anny.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale