Smog trafił na ekrany kin

Kadr z filmu "PM 2.5"

Smog stał się inspiracją dla autorów książek czy filmowych twórców. Coraz częściej jest również „bohaterem” fotografii. Dlatego też w Krakowie po raz pierwszy zostanie zorganizowany Smog Film Fest, podczas którego odbędą się projekcje filmów i literackie spotkania.

Walka ze smogiem trwa. Albo raczej – próba walki z zanieczyszczonym powietrzem w wielu polskich miejscowościach. Kwestią czasu było to, aby temat ten stał się inspiracją dla różnych twórców. Można powiedzieć, że smog stał się „bohaterem” licznych fotografii, coraz częściej staje się tematem książek czy filmów. Dlatego też już w najbliższy poniedziałek, 19 lutego, w Kinokawiarni Kika odbędzie się pierwsza edycja Smog Film Fest. Czy ostatnia? Czas pokaże.

Temat nie jest nowy

W programie wydarzenia znalazły się dwa nowe filmy oraz dyskusja na temat wydanej w 2017 roku książki „Sezon grzewczy” autorstwa Piotra Mareckiego.

– Sięgniemy też do filmowego archiwum, by dowieść, że zanieczyszczenie powietrza to nie jest temat nowy,  także w sztuce. Widzowie dowiedzą się niemało o historii badań jakości powietrza w Krakowie, a także będą mogli wybrać się w przyszłość – informuje Agnieszka Balicka z Kinokawiarni Kika.

Piękny gród spowity dymem

Widzowie zobaczą animowany film „Smog” Leszka Galewicza z 1985 roku. To opowieść o grodzie spowitym przez dym z kominów. Oprócz tego zostanie pokazany dokument „Oczyścić niebo” Pawła Augustynka Halnego i Piotra Augustynka, który opowiada o losach naukowców i wizjonerów, zajmujących się od lat 80 -tych XX wieku badaniami zanieczyszczenia powietrza w Krakowie.

Na tej smogowej liście znalazł się również wielokrotnie nagradzany na zagranicznych festiwalach film fabularny „PM 2.5” w reżyserii Piotra Biedronia z 2017 roku. Jak powiedział w rozmowie z RMF FM Biedroń, „ma on przede wszystkim uświadomić, czym jest tytułowy PM 2.5”.

– Dlaczego cząsteczki pyłu - PM 2.5, PM 10 są zagrożeniem śmiertelnym i wcześniej czy później doprowadzają do kalectwa. Film ma być pretekstem do dyskusji, dlaczego w Polsce oddychamy najbrudniejszym powietrzem w całej Unii Europejskiej – powiedział reżyser.

Warto dodać, że podczas Smog Film Fest etiuda będzie miała swoją krakowską premierę. W roli głównej zobaczymy aktora Pawła Deląga. Na potrzeby filmu polska wokalistka Marta Sarsa Markiewicz skomponowała utwór „Dust”.

Smog Film Fest odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 19 lutego. Bilety: normalny – 16 zł, studencki – 13 zł, dla seniora – 12 zł.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale