Specjalna sesja o zabudowie miasta [RELACJA]

fot. Sebastian Dudek
Na wniosek mieszkańców zwołana dziś została nadzwyczajna sesja rady miasta dotycząca chaotycznej zabudowy Krakowa. Przyszli na nią mieszkańcy różnych dzielnic, oburzeni wydawanymi przez urzędników "wuzetkami", pozwoleniami na budowę i zezwoleniami na realizację dróg prowadzących do nowych inwestycji.
20:56

Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę, o którą wnioskowali mieszkańcy. Na tym kończymy naszą relację.

20:50

Elżbieta Koterba: Na wszystkie pytania, jakie padły podczas dzisiejszej sesji, odpowiemy pisemnie.

20:40
Mieszkaniec - właściciel działki z wspominanym podczas sesji wielokrotnie szambem - zarzucił wiceprezydent Koterbie, że jej prezentacja dotycząca jego sprawy zawierała nieprawdziwe informacje.
20:32
Wśród mieszkańców wypowiadających się podczas sesji pojawiają się też członkowie Prawa i Sprawiedliwości. Na mównicy była już Dorota Skrzyniowska-Rózga, radna Rady Dzielnicy IV, występował też Andrzej Koruch, były radny tej dzielnicy. Stefan Suliński również jest członkiem PiS.
20:31

Stefan Suliński z Forum Ochrony Przestrzeni: Mieliśmy już wiele spotkań z prezydentem. Scenariusz jest zawsze podobny, a ostatecznie nic się nie dzieje.

20:20
Mieszkańcy dopominają się powrotu prezydenta na salę. Usłyszeli, że ma teraz zaplanowane wcześniej spotkanie.
20:09

Janusz Banaś: Kraków jest naszym domem. Jak go teraz przewietrzymy, skoro zabudowujemy go od jednej strony do drugiej?

20:06

Szkoda, że państwo upolityczniliście tę sprawę. Tu nie ma polityki, tu są mieszkańcy – wypomina radnym i prezydentowi Janusz Banaś. – To my pisaliśmy tę uchwałę, a nie PiS. To nie jest atak polityczny. Wszyscy radni mogli nas poprzeć, poparli tylko niektórzy. Większość z nas nie należy do żadnej partii.

20:04

Ciągle jeszcze sporo wystąpień przed nami. Na mównicę będą teraz wchodzić mieszkańcy. Na liście jest 27 osób. Pierwszy będzie Janusz Banaś z Forum Ochrony Przestrzeni.

19:52

Radny Michał Drewnicki stara się sprowadzić dyskusję na przewidziane wcześniej tory. – Zaraz się okaże, że to Jarosław Kaczyński jest największym deweloperem!

19:42

W ciągu dwóch i pół roku nie można wszystkiego zmienić – odpiera zarzuty wobec PiS radny Józef Jałocha.

19:29

Radny Adam Grelecki mówi o zabetonowaniu korytarzy przewietrzania miasta. – Osobiście chodziłem na spacery w rejonie pasa startowego. Panie prezydencie, zablokował pan przepływ powietrza w Krakowie. To najważniejszy temat. Ważni są deweloperzy, a gdzie są mieszkańcy miasta? Pana prezydenta nie wybierali turyści ani deweloperzy, ale mieszkańcy. Mieszkańcowi nie wolno postawić domu, ale deweloperowi wolno postawić pięć bloków.

19:24

Radny Wojciech Krzysztonek mówi o działaniach wojewodów w sprawie inwestycji w Czyżynach. Krytykuje też działania PiS, podając przykład prawa, które ułatwiło wycinki drzew.

19:20
Przed nami około 30 wystąpień.  Radny Łukasz Wantuch przygotował prezentację, w której pokazuje wcześniejsze głosowania radnych PiS w sprawie planów miejscowych. Radni wstrzymywali się od głosu lub głosowali przeciwko. Wantuch podaje też przykłady radnych Urynowicza i Zięby, którzy do czasu kiedy byli w PO głosowali za przyjmowaniem planów, a po przejściu do klubu PiS wstrzymywali się od głosu. – To są Himalaje hipokryzji – ocenił radny.

19:06

Odpowiedź wiceprezydent Koterby: Plan dla Kazimierza nie uwzględnił samowoli. Wręcz odwrotnie. Ta samowola dalej pozostaje samowolą.

19:02

Przewodniczący klubu PiS Włodzimierz Pietrus tłumaczy głosowania radnych PiS w sprawie ochronnych planów miejscowych. Prezydent wypomniał im to w swoim wystąpieniu. Pietrus mówi m.in. o planie dla Kazimierza, gdzie radni PiS zagłosowali przeciw, bo plan legalizował wcześniejszą samowolę budowlaną. Mówi też o terenach na obrzeżach miasta, gdzie miasto chce zaplanować tereny zielone, podczas gdy mieszkańcy chcą tam wybudować domy na swojej ojcowiźnie.

18:57

Na koniec – najbardziej kontrowersyjna sprawa, a więc decyzje dotyczące bloków przy pasie startowym w Czyżynach.

18:41

Radni i mieszkańcy słuchają bardzo dokładnych wyjaśnień ze strony przedstawicielki urzędu. Włącznie z przepisami dotyczącymi pojemności szamb czy sposobu wyznaczania odległości od okien, by spełnić warunek niezacieniania sąsiednich budynków.

18:29

Dorota Zaucha-Rybka z Wydziału Architektury i Urbanistyki tłumaczy po kolei przypadki wyliczone na początku sesji przez radnego Drewnickiego. – Nawet jeśli stoimy przed faktem, że inwestycja jest bardzo kontrowersyjna, ale inwestor poprawnie przedstawił wszystkie dokumenty, nie możemy wydać decyzji odmownej – przekonuje.

18:15
18:15

Wuzetka powinna mieć ważność dwa lata. Powinna mieć wymóg zgodności ze studium. Powinien być wymóg wstrzymania wuzetki na czas przygotowywania planu miejscowego – wiceprezydent Koterba wylicza postulowane zmiany w prawie.

18:10

Sądy zakwestionowały wyznaczanie w decyzjach wz liczby miejsc postojowych. Dopiero od 2015 roku można takie wskaźniki wprowadzać. Ale wiele decyzji zostało wydanych przed 2015 rokiem. Tak właśnie było przy ulicy Stańczyka – decyzja dla tej inwestycji nie ma jeszcze zapisów dotyczących parkowania. – Dopóki prawo się nie zmieni, my nad tym nie zapanujemy – przekonuje wiceprezydent Koterba.

18:07

Urzędnicy są bezradni. Postępując zgodnie z prawem, nie mają narzędzi by temu zapobiec. Decyzje sądu wiążą urzędnikom ręce i musimy tak wydawać decyzje administracyjne. My tu nie mamy żadnego ruchu – przekonuje wiceprezydent Koterba. Podaje przykłady, np. przy skrzyżowaniu ulic Brożka i Lipińskiego.

18:04

Decyzja w sprawie ul. Stańczyka była wydana w 2008 roku, a w przypadku osiedla Avia – w 2010. Decyzje „wz” są bezterminowe i często są realizowane po wielu latach, gdy warunki są już zupełnie inne niż w momencie wydawania zgody.

18:00

Wiceprezydent skarży się na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które jak dotąd ani raz nie przyznało racji urzędowi, gdy ten, odrzucając wniosek inwestora, powoływał się na ważny interes społeczny.

17:57
17:53

Wiceprezydent Koterba przedstawia konkretne przykłady lokalizacji działek, gdzie urząd chciał zablokować inwestycję, ale po odwołaniu musiał wydać decyzję pozytywną. Wśród tych przykładów – inwestycję na pasie startowym w Czyżynach.

17:49

Wiceprezydent Elżbieta Koterba tłumaczy zasady wydawania decyzji o warunkach zabudowy i pozwoleń na budowę.

17:46
17:41

To betonowanie dopiero się zacznie. Jak Państwo wiecie, jest program Mieszkanie Plus. I to Mieszkanie Plus jest tematem, który warto poruszyć – mówi prezydent. I cytuje wiceministra, który zapowiada, że mieszkania w ramach rządowego programu będą mogły powstawać nawet wbrew zapisom planu miejscowego. Podaje przykład osiedla Kliny, gdzie ma powstać rządowe osiedle dla 35 tysięcy osób. – To jest niewiele mniej niż cały Olkusz – zwraca uwagę.

17:38

Ludzie w Krakowie chcą mieszkać, chcą tu pracować, chcą tu wychowywać dzieci – mówi prezydent. – Od lat staramy się o zmianę przepisów. O to, by wyposażyły one samorząd w większe możliwości – podkreśla Jacek Majchrowski i pokazuje dokument, który przedstawiał parlamentarzystom różnych opcji. Jak dotąd, bez większego skutku.

17:36

Prezydent: Decyzja o pozwoleniu na budowę nie ma charakteru uznaniowego. Jeśli inwestor spełni warunki, my musimy tę decyzję wydać.

17:36

Na mównicę wyszedł prezydent Majchrowski. – Mam czasem wrażenie, że niektórzy albo nie czytali przepisów, albo czytali bez zrozumienia. Moim zdaniem ta sesja nie ma charakteru merytorycznego, w dużej mierze ma charakter polityczny – ocenił.

17:30
17:26
Radny mówi też o inwestycji na terenie pasa startowego w Czyżynach. Mieszkańcy pytają o opinię konserwatora zabytków i brak dostępu do drogi publicznej. "To jest sześć tematów, które wzbudziły największe kontrowersje. Teraz czas na odpowiedzi prezydenta" - podsumowuje Drewnicki. Postuluje przygotowanie planów miejscowych dla obszaru całego miasta i skrupulatne przestrzeganie procedur przy okazji wydawania decyzji "wz".
17:25
Ulica Stańczyka - pozwolenie na budowę inwestycji mieszkaniowej na terenie oznaczonym jako przemysłowy. Zmiana przeznaczenia terenu nastąpiła dopiero po wydaniu pozwolenia na budowę inwestycji mieszkaniowej.
17:24
Ulica Filtrowa w Bronowicach - podejrzenie naruszenia prawa. Inwestycja powstała zbyt blisko istniejącego szamba. Później służby miejskie miały podobno "nękać" mieszkańca - właściciela działki z szambem - ciągłymi kontrolami.
17:22
Kolejny przykład: wątpliwości przy wykorzystaniu specustawy do budowy przy ul. Dąbrowskiego na Zabłociu. Jak mówi radny Drewnicki, chodziło o dewelopera, który wsparł finansowo kampanię wyborczą prezydenta.
17:20
Radny Michał Drewnicki z PiS zaczyna wyliczać przykłady kontrowersyjnych decyzji urzędu. Mówi o wykorzystaniu specustawy, by zapewnić dojazd do inwestycji przy ul. Klimeckiego. Drugi przykład to zabudowa przy ul. Wrocławskiej, w rejonie urzędu marszałkowskiego - pozwolenie miało zaszkodzić właścicielom sąsiednich działek.
17:17
17:16

Radny Michał Drewnicki: Mieszkańcy przychodzili do nas jako radnych, by prosić o pomoc w sprawie decyzji budowlanych. Prezydent Majchrowski obiecał, że spotka się z przedstawicielami mieszkańców, ale takich spotkań odbyły się tylko dwa. Dlatego dzisiejsza sesja jest okazją do spotkania.

17:12
Nie minęło jeszcze dziesięć minut sesji, a radni zdążyli się już pokłócić. Przedstawiciele PO zaproponowali rezolucję z propozycją zmian w prawie dotyczącym pozwoleń. Radni PiS nie wyrazili na to zgody.
17:05
Przed rozpoczęciem sesji inicjatorzy jej zwołania spotkali się z dziennikarzami. "Oczekujemy po tej sesji, że nastąpią bardzo konkretne zmiany. Nie dyktujemy panu prezydentowi, czy mają to być zmiany personalne, czy jakieś zmiany w sposobie działania. To prezydent powinien zdecydować. My od półtora roku przekazywaliśmy nasze uwagi na spotkaniach z wiceprezydent Koterbą i samym prezydentem Majchrowskim. Te spotkania były ciągle odwoływane, odwlekane, właściwie nic konkretnego z nich nie wyniknęło. Stąd nasza prośba, najpierw o interpelacje radnych, a w końcu trzeba było powiedzieć "dość" i doprowadzić do zwołania tej sesji" - mówił Stefan Suliński z Forum Ochrony Przestrzeni.
16:59
"Jacek Majchrowski - prezydent deweloperów", "Chcemy Krakowa ładnego a nie betonowego", "Stop chaotycznej zabudowie deweloperskiej" - z takimi transparentami mieszkańcy przyszli na sesję.
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale