„Śpiewać każdy może”. Karnawał pod znakiem opery

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Goście specjalni i najpiękniejsze melodie. Styczniowe i lutowe koncerty w Operze Krakowskiej to nie tylko stałe spektakle, ale i propozycje przygotowane z myślą o karnawale. W najbliższą sobotę usłyszymy legendarne przeboje i cytaty z oper, a podczas wydarzenia „Nowy Rok w Wiedniu – Ostatki w Krakowie” gośćmi specjalnymi będą Grażyna Brodzińska i Jerzy Stuhr.

Karnawał to czas kojarzony przede wszystkim z dobrą zabawą. Dlaczego nie spędzić tego czasu w towarzystwie najpiękniejszych melodii i wybitnych artystów? Do Opery Krakowskiej zawitają specjalni goście, a podczas koncertów usłyszymy słynne arie i fragmenty chóralne z oper takich jak „Carmen” Georgesa Bizeta czy „Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza.

– Karnawał to szczególny czas dla naszej instytucji. Melomani spragnieni są muzycznych wrażeń, wspaniałej zabawy, pozytywnych emocji, a także repertuaru, który pozwoli beztrosko zanurzyć się w najpiękniejszych melodiach – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Bogusław Nowak, dyrektor Opery Krakowskiej.

Obok stałych spektakli, publiczność będzie mogła zobaczyć propozycje przygotowane specjalnie z myślą o karnawale. – Doskonała muzyka, wybitni artyści i znakomici goście sprawiają, że jest to bardzo radosny i intensywny czas dla naszego teatru – przyznaje.

Legendarne przeboje i słynne arie

Na dobry początek w najbliższą sobotę 21 stycznia, odbędzie się „Koncert Karnawałowy”. Na operowej scenie wystąpi Andrzej Sikorowski – lider grupy „Pod Budą” i Maja Sikorowska, piosenkarka. Nie zabraknie solistów krakowskiej sceny, m.in. Magdaleny Barylak czy Adama Sobierajskiego, jak i instrumentalistów Orkiestry Opery Krakowskiej. Publiczność usłyszy słynne arie i fragmenty chóralne z oper takich jak „Carmen” Georgesa Bizeta, „Don Pasquale” Gaetano Donizettiego, „Trubadur” i „Rigoletto” Giuseppe Verdiego, „Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta czy cytaty z operetek i musicali „Wesoła wdówka” i „Cygańska miłość”.

– W czasie karnawału, 24 lutego, zapraszamy na premierę „Hrabiny Maricy” Imre Kálmána w reżyserii Pawła Piotrowskiego-Aignera. To jedna z najsłynniejszych operetek w historii gatunku, na którą krakowska publiczność czeka z niecierpliwością – przyznaje Nowak.

W repertuarze  pojawi się także „Zemsta nietoperza” J. Straussa czy „Turek we Włoszech” G. Rossiniego. Propozycją dla wielbicieli tańca będzie „Dziadek do orzechów” – opowieść nie tylko dla dzieci.

Ostatni karnawałowy przystanek

Koniec karnawału upłynie pod znakiem koncertu „Nowy Rok w Wiedniu – Ostatki w Krakowie”. Na tradycyjną repertuarową propozycję widzowie będą musieli poczekać do 28 lutego. Nie zabraknie gości specjalnych.

– Tegoroczny koncert będzie wyjątkowy z kilku powodów. Wieczór uświetnią swoją obecnością goście specjalni – Grażyna Brodzińska, wspaniała artystka i niezwykła osobowość polskiej sceny muzycznej, którą mieliśmy zaszczyt gościć w minionym sezonie podczas koncertów „Operetka moja miłość…!”. Drugim z gości będzie Jerzy Stuhr, który w grudniu 2016 r. wyreżyserował na naszej scenie „Don Pasquale” – podkreśla Bogusław Nowak.

Dyrektor dodaje również, że operowy debiut Stuhra podbił serca krakowskiej publiczności. – Podbił je oczywiście i sam Jerzy Stuhr, który, występując w roli Notariusza, miał za partnera gwiazdę MET – Mariusza Kwietnia. Stworzył z tej epizodycznej roli prawdziwą perełkę, a podczas koncertu będziemy mieli okazję porozmawiać o tym, czy faktycznie „śpiewać każdy może” – podsumowuje dyrektor Opery Krakowskiej.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale