Spór zażegnany. Teatr Słowackiego będzie miał dwie kurtyny

Teatr im. Słowackiego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kurtyna Siemiradzkiego w Teatrze im. J. Słowackiego będzie miała konkurencję. W 2019 roku rozpocznie się malowanie kurtyny, którą w XIX wieku zaprojektował dla teatru Stanisław Wyspiański.

W 1892 roku władze miasta ogłosiły konkurs na projekt kurtyny dla nowego teatru miejskiego. Wówczas żadna z nagrodzonych prac nie została zrealizowana – wśród projektów znalazły się te autorstwa Józefa Mehoffera, Jadwigi Boguckiej, Tomasza Lisiewicza i Stanisława Wyspiańskiego. Pomimo tego, wykonanie kurtyny powierzono Henrykowi Siemiradzkiemu.

Spór zażegnany

Ten ostatni po wielu, wielu latach doczeka się realizacji.

– To rodzaj zadośćuczynienia dla naszego wielkiego patrona – oznajmia Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatr im. J. Słowackiego. – W 2019 roku rozpoczynamy malowanie kurtyny Wyspiańskiego, której projekt znajduje się w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak na razie nie wiemy, kto zajmie się tworzeniem. Mamy sporo planów i niedługo ogłosimy tę informację.

Dyrektor podkreśla również, że w obiekcie znajdzie się miejsce dla dwóch monumentalnych dzieł.

– Myślę, że po tylu latach spór z XIX wieku nie ma znaczenia. Będziemy mieli zarówno kurtynę Siemiradzkiego, jak i Wyspiańskiego – informuje.

To nie jedyna rewolucja w teatrze. Jeszcze w tym roku rozpocznie się modernizacja teatru. Na początek remont sceny.

– Mamy zamiar przywrócić również widownie projektu Jana Zawiejskiego. Przypomnę, że obecne krzesła pochodzą z lat 70. i nie mają nic wspólnego z koncepcją oryginalną. Widownię wymienimy w 2019 roku, a lożom przywrócimy świetność – informuje Głuchowski.

comments powered by Disqus